Nová naděje? Britové zahájili testy vakcíny proti nádorům na lidských pacientech

07.03.2016 - Stanislav Mihulka

Pokud testy uspějí, tak by nová vakcína mohla zachraňovat pacienty s nádory, na které jsou ostatní léčebné postupy krátké


Reklama

V Británii spustili klinické testování vakcíny, která by měla zlikvidovat nádor, když všechno ostatní selže. Jako zbraň poslední záchrany. Během příštích dvou let by mělo tuto vakcínu dostat celkem 30 pacientů s těžkou formou rakoviny.

Imunitní systém pacienta bývá během růstu nádoru z různých důvodů výrazně potlačena. Nová vakcína se snaží imunitu vrátit do hry a nasměrovat proti smrtícímu nádoru.

Funguje tak, že cílí na enzym hTERT, lidskou telomerázovou reverzní transkriptázu. Tento enzym zajišťuje nepřetržité dělení buněk, které využívají rostoucí nádory. Vědci doufají, že když se jim povede přesvědčit imunitní systém pacienta, aby na enzym hTERT zaútočil, tak to povede k likvidaci jinak nezdolného nádoru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Johannes Jansson / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907