Britské Pompeje odhalují podrobnosti o životě vesnice doby bronzové

Pozůstatky starobylé vesnice známé jako „britské Pompeje“ nabízejí archeologům unikátní pohled na každodenní život obyvatel doby bronzové, jejich zvyklosti a způsob přípravy jídla.

30.03.2024 - Stanislav MihulkaBritští archeologové objevili během vykopávek v oblasti Fenlands ve východní Anglii vesnici doby bronzové, kterou nazvali Must Farm. Jde o čtyři velké domy vystavěné na kůlech a další stavby, které pocházejí z doby kolem roku 850 před naším letopočtem. Vesnice, která je stará téměř tři tisíce let, představuje velice významnou archeologickou lokalitu.

Pompeje v anglických mokřadech

Výjimečná zachovalost vesnice je dána dávnou katastrofou. Někdy v době okolo roku 850 před naším letopočtem ji zničil požár a její obyvatelé ji poté navždy opustili. Ruiny vesnice později zakonzervovaly říční naplaveniny, které vytvořily prostředí bez kyslíku, v němž se mohly uchovat nejen cenné artefakty, ale i organické materiály.

Od objevení moderní vědou jsou „britské Pompeje“, jak se vesici přezdívá, intenzivně studovány. Archeologové Univerzity v Cambridge nedávno zveřejnili dvě nové výzkumné zprávy, které se zabývají řadou aspektů této unikátní lokality. Nabízejí cenný pohled na každodenní život lidí, kteří obývali Anglii v době bronzové.

Tehdejší lidé byli sebevědomí a zdatní stavitelé domů,uvádí například vedoucí vykopávek Mark Knight z výzkumné skupiny Cambridge Archaeological Unit. „Se svými skromnými prostředky vytvořili design domů na kůlech, který krásně fungoval ve stále více zaplavené krajině.

TIP: Pompeje doby bronzové: Na ostrově Théra se skrývalo prehistorické město

Badatelé odkryli na lokalitě Must Farm celou řadu zajímavých předmětů, včetně hromady kopí s téměř třímetrovými násadami, sklenice, útržky textilu, sekeru a keramickou mísu se zbytky pšeničné kaše smíchané s živočišnými tuky. Mezi nalezenými artefakty nechybí ani dřevěná špachtle, zvířecí kosti a náhrdelník vyrobený z korálků, pravděpodobně pocházejících z Dánska a Íránu. Zvláštním nálezem byla lidská lebka vyhlazená doteky, která podle badatelů mohla sloužit jako upomínka milované osoby.


Další články v sekci