Britští studenti medicíny trénují své dovednosti na holografických pacientech

02.07.2022 - Stanislav Mihulka

Aplikace HoloScenarios přináší medikům možnost trénovat s holografickými pacienty v realistických situacích

<p>Trénink s hologramem</p>

Trénink s hologramem


Reklama

Budoucí lékaři by měli během studia získat co nejvíce zkušeností, které pak uplatní při péči o pacienty. V 21. století ale nemusí jít o zkušenosti získané výhradně na živých pacientech. Na britské Univerzitě v Cambridgi se medici připracují s pomocí aplikace smíšené reality, která nese název HoloScenarios.

Tato aplikace vytváří medicínsky přesné hologramy pacientů, na kterých si mohou studenti medicíny a mladí lékaři vylepšit své dovednosti. Zároveň se tato metoda výuky, která nevyžaduje osobní kontakt medika s pacientem či s pedagogem, vyloženě hodí do náročné pandemické situace.

Studium medicíny s hologramy

Během studia bychom měli mít možnost trénovat na scénářích, které se blíží reálným situacím,říká mladý lékař Aniket Bharadwaj, jeden z prvních, kteří měli možnost novou technologii vyzkoušet. „Pandemie ale výuku hodně změnila, protože se lidé museli chránit před šířením viru. Mít možnost interagovat s pacientem hologramem, který je vidět, slyšet a reaguje na lékaře, to je doopravdy vzrušující,“ dodává Bharadwaj. „Posouvá to výuku medicíny na novou úroveň.

Příprava lékařů s aplikací HoloScenarios je podle Bharadwaje interaktivní a realistická. Studenti mohou dělat chyby, aniž by mohli někoho ohrozit, a pak se z nich poučit.

TIP: Na pavouky s mobilem: Nová aplikace slibuje, že vás zbaví arachnofobie

V tuto chvíli se aplikace HoloScenarios soustředí na závažné choroby související s dýchací soustavou, jako je astma, anafylaktický šok, plicní embolie nebo pneumonie. Odborníci ale už zároveň pracují na nových modulech pro Holoscenarios, s nimiž se budou medici zdokonalovat v léčbě kardiologických a neurologických obtíží.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907