Na pavouky s mobilem: Nová aplikace slibuje, že vás zbaví arachnofobie

Chorobným strachem z pavouků trpí podle statistik až šestina populace. Švýcarští vědci nedávno představili aplikaci, která slibuje lepší zvládnutí fobie díky tzv. rozšířené realitě. A první výsledky se zdají být slibné
Arachnofobie může značně komplikovat život: Osminohé spolubydlící najdeme téměř v každé domácnosti, a o hysterické scény tak není nouze. V klinické praxi se fobie zpravidla řeší tzv. expoziční terapií, kdy se dotyčný postupně vystavuje objektům svého strachu. Aplikace Phobys, kterou vytvořila skupina vývojářů z univerzity v Basileji, pracuje na stejném principu – namísto skutečných členovců se však „pacient“ setkává pouze s virtuálními modely ve 3D. 

Přistoupit blíž

Terapie probíhá v deseti krocích, kdy telefon postupně promítá pavouky na různých místech v simulovaném prostředí. Na každé úrovni se uživatel dostává o něco blíž a následně vyhodnocuje míru pociťovaného strachu. Na základě jeho zpětné vazby pak aplikace sama posoudí, zda je připraven na další kolo, kde si může nechat fiktivního osminohého tvora vyobrazit třeba přímo na dlani. 

TIP: Strach nemusí být racionální: Panickou hrůzou z pavouků trpí až 3,5 % lidí

Výsledky prvních studií prováděných na skupině 66 arachnofobiků přinesly slibné výsledky. Dobrovolníci se rozdělili do dvou skupin, přičemž jedna dostala za úkol čtrnáct dnů „trénovat“ zvládání strachu pomocí aplikace Phobys. Když se pak měli přiblížit k teráriu se skutečnými pavouky, nejenže dokázali přistoupit mnohem blíž než členové kontrolní skupiny, ale zažívali i mnohem méně nepříjemných emocí. 

Aplikaci lze nyní stáhnout pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS. Autoři studie však varují, že pro skutečně závažné formy arachnofobie se doporučuje raději terapie pod dohledem zkušeného odborníka.


Další články v sekci