Britští vědci: Lithium v pitné vodě souvisí s nižší mírou sebevražd

29.07.2020 - Stanislav Mihulka

Přírodně se vyskytující lithium zřejmě zlepšuje duševní kondici lidí a snižuje počet sebevražd, zjistili britští vědci

<p>Lithium ve vodě prospívá duševnímu zdraví</p>

Lithium ve vodě prospívá duševnímu zdraví


Reklama

Pitná voda nebývá absolutně čistá. Vyskytují se v ní různé látky, z nichž některé jsou pro lidské tělo nežádoucí. Najdou se ale i takové, které jsou zdraví naopak prospěšné. Výzkum britských badatelů Brighton and Sussex Medical School (BSMS) a Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience na King's College London nedávno ukázal, že takovou prospěšnou látkou v pitné vodě je zřejmě i lithium.

Léčivé lithium

Podle tohoto výzkumu má lithium, které se občas přirozeně ve stopových množstvích vyskytuje v pitné vodě, příznivý vliv na počet sebevražd. Z výzkumu vyplynulo, že v oblastech světa, kde je ve vodě o něco vyšší obsah stopového lithia, je zároveň zřetelně nižší počet sebevražd. Sebevraždy jsou přitom celosvětově nejčastější příčinou úmrtí ve věkové skupině 15–24 let a ročně zemře z vlastního rozhodnutí okolo 800 tisíc lidí.

Nejde o úplné překvapení. Vědci a lékaři již dlouho ví, že lithium je účinné při  léčbě a prevenci manických a depresivních epizod, stabilizaci nálady a snížení rizika sebevražd u lidí s poruchami nálady. Jeho vlastnosti pomáhají snižovat impulzivitu, agresi a násilné trestné chování. Nedávné studie také spojují účinky lithia se sníženým výskytem Alzheimerovy choroby a dalších forem demence. Mimochodem – původní receptura nealkoholického nápoje 7-Up z roku 1929 obsahovala i malé množství lithia.

TIP: Blesková analýza: Nový senzor odhalí kontaminaci vody na počkání

Podle profesora Anjuma Memona, vedoucího celého projektu, bude nyní zapotřebí ověřit zjištění v praxi, nejlépe v prostředích s prokázanou vysokou prevalencí duševních chorob, násilným kriminálním chováním, chronickým zneužíváním návykových látek a vysokým počtem sebevražd. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907