Britští vědci: Lithium v pitné vodě souvisí s nižší mírou sebevražd

29.07.2020 - Stanislav Mihulka

Přírodně se vyskytující lithium zřejmě zlepšuje duševní kondici lidí a snižuje počet sebevražd, zjistili britští vědci

<p>Lithium ve vodě prospívá duševnímu zdraví</p>

Lithium ve vodě prospívá duševnímu zdraví


Reklama

Pitná voda nebývá absolutně čistá. Vyskytují se v ní různé látky, z nichž některé jsou pro lidské tělo nežádoucí. Najdou se ale i takové, které jsou zdraví naopak prospěšné. Výzkum britských badatelů Brighton and Sussex Medical School (BSMS) a Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience na King's College London nedávno ukázal, že takovou prospěšnou látkou v pitné vodě je zřejmě i lithium.

Léčivé lithium

Podle tohoto výzkumu má lithium, které se občas přirozeně ve stopových množstvích vyskytuje v pitné vodě, příznivý vliv na počet sebevražd. Z výzkumu vyplynulo, že v oblastech světa, kde je ve vodě o něco vyšší obsah stopového lithia, je zároveň zřetelně nižší počet sebevražd. Sebevraždy jsou přitom celosvětově nejčastější příčinou úmrtí ve věkové skupině 15–24 let a ročně zemře z vlastního rozhodnutí okolo 800 tisíc lidí.

Nejde o úplné překvapení. Vědci a lékaři již dlouho ví, že lithium je účinné při  léčbě a prevenci manických a depresivních epizod, stabilizaci nálady a snížení rizika sebevražd u lidí s poruchami nálady. Jeho vlastnosti pomáhají snižovat impulzivitu, agresi a násilné trestné chování. Nedávné studie také spojují účinky lithia se sníženým výskytem Alzheimerovy choroby a dalších forem demence. Mimochodem – původní receptura nealkoholického nápoje 7-Up z roku 1929 obsahovala i malé množství lithia.

TIP: Blesková analýza: Nový senzor odhalí kontaminaci vody na počkání

Podle profesora Anjuma Memona, vedoucího celého projektu, bude nyní zapotřebí ověřit zjištění v praxi, nejlépe v prostředích s prokázanou vysokou prevalencí duševních chorob, násilným kriminálním chováním, chronickým zneužíváním návykových látek a vysokým počtem sebevražd. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907