Britští vědci: Lithium v pitné vodě souvisí s nižší mírou sebevražd

29.07.2020 - Stanislav Mihulka

Přírodně se vyskytující lithium zřejmě zlepšuje duševní kondici lidí a snižuje počet sebevražd, zjistili britští vědci

<p>Lithium ve vodě prospívá duševnímu zdraví</p>

Lithium ve vodě prospívá duševnímu zdraví


Reklama

Pitná voda nebývá absolutně čistá. Vyskytují se v ní různé látky, z nichž některé jsou pro lidské tělo nežádoucí. Najdou se ale i takové, které jsou zdraví naopak prospěšné. Výzkum britských badatelů Brighton and Sussex Medical School (BSMS) a Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience na King's College London nedávno ukázal, že takovou prospěšnou látkou v pitné vodě je zřejmě i lithium.

Léčivé lithium

Podle tohoto výzkumu má lithium, které se občas přirozeně ve stopových množstvích vyskytuje v pitné vodě, příznivý vliv na počet sebevražd. Z výzkumu vyplynulo, že v oblastech světa, kde je ve vodě o něco vyšší obsah stopového lithia, je zároveň zřetelně nižší počet sebevražd. Sebevraždy jsou přitom celosvětově nejčastější příčinou úmrtí ve věkové skupině 15–24 let a ročně zemře z vlastního rozhodnutí okolo 800 tisíc lidí.

Nejde o úplné překvapení. Vědci a lékaři již dlouho ví, že lithium je účinné při  léčbě a prevenci manických a depresivních epizod, stabilizaci nálady a snížení rizika sebevražd u lidí s poruchami nálady. Jeho vlastnosti pomáhají snižovat impulzivitu, agresi a násilné trestné chování. Nedávné studie také spojují účinky lithia se sníženým výskytem Alzheimerovy choroby a dalších forem demence. Mimochodem – původní receptura nealkoholického nápoje 7-Up z roku 1929 obsahovala i malé množství lithia.

TIP: Blesková analýza: Nový senzor odhalí kontaminaci vody na počkání

Podle profesora Anjuma Memona, vedoucího celého projektu, bude nyní zapotřebí ověřit zjištění v praxi, nejlépe v prostředích s prokázanou vysokou prevalencí duševních chorob, násilným kriminálním chováním, chronickým zneužíváním návykových látek a vysokým počtem sebevražd. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907