Brnění varanů komodských: K čemu je varanům „kostěná košile“

30.08.2021 - Zuzana Teličková

Přímo pod šupinami mají varani komodští ochranu, jakou by jim mohl závidět leckterý rytíř. Jde o malé kostní útvary, které těla největších žijících ještěrů pokrývají podobně, jako středověké bojovníky chránila drátěná košile. Jak tato „kostěná košile“ vypadá a k čemu varanům slouží?

<p>Toto není žádné přátelské ani tréninkové pošťuchování. <strong>Varani komodští</strong> <em>(Varanus komodoensis)</em> na sebe vzájemně útočí z jediného důvodu – aby slabšího soupeře zabili a sežrali.</p>

Toto není žádné přátelské ani tréninkové pošťuchování. Varani komodští (Varanus komodoensis) na sebe vzájemně útočí z jediného důvodu – aby slabšího soupeře zabili a sežrali.


Reklama

Mnoho skupin ještěrů má kůži zpevněnou kostními prvky, jimž se říká osteodermy. Zoologové si byli vědomi osteodermů v kůži varanů komodských (Varanus komodoensis) už přinejmenším od 20. let 20. století. Přesto ještě donedávna neměli představu, jaký mají tvar a jak přesně jsou v kůži varanů uspořádány. 

Vědci vedení Jessicou Maisanovou si vzali na pomoc speciální výpočetní tomografii (CT). Vzhledem k tomu, že varani komodští jsou ohrožený druh a sehnat jakékoli vzorky je nesmírně složité, posloužilo jim ke zkoumání tělo varana z Forth Worth Zoo, jenž uhynul ve věku devatenácti a půl roku. Jako zástupce opačného věkového spektra jim zoo v San Antoniu darovala dvoudenního varaního novorozence. 

Sken odhalil, že zkoumaný dospělý varan měl čtyři tvarově různé typy osteodermů, zatímco u jiných ještěrů je obvyklý pouze jeden nebo dva typy. Navíc byla touto „kostěnou košilí“ chráněna většina varaní hlavy, na niž se zoologové zaměřili a nekryté byly pouze oblasti kolem očí, nozder, těsně kolem úst a malý kousek na temeni. Takový rozsah pokrytí je opět u jiných ještěrů nevídaný. Dvoudenní varan přitom nebyl kostní ochranou vybaven vůbec. 

TIP: Hbité tělo, ostré zuby: Dvojice varanů komodských v akci

Je evidentní, že při narození nemají varani žádné osteodermy, které se jim tvoří až v dospělosti. A před kým je ochraňují, když kromě člověka nemají přirozené nepřátele? Před ostatními varany! Mladí varani totiž tráví většinu času ve větvích stromů, kam před svými kanibalskými příbuznými mohou hbitě utéct. Když vyrostou a musí už zůstávat na zemi, velmi se jim hodí ochrana proti ostatním příslušníkům vlastního druhu, kteří se nenechají přemlouvat, aby zaútočili na slabšího bratrance.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock, University of Texas at Austin
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907