Komáří štípance nejsou příjemné. Přenášejí navíc i řadu nebezpečných chorob – malárii, žlutou zimnici nebo virus zika. Lidé se před nimi mohou chránit různými repelenty nebo třeba sítěmi, účinnost takových opatření ale nebývá stoprocentní a repelenty mohou obsahovat toxické látky, jako je DEET.
Američtí badatelé nabízejí nový trik, který je možné použít k ochraně proti věčně hladovým komárům. Zjistili totiž, že když na lidskou pokožku nanesou průhledný film, který obsahuje vločky populárního 2D materiálu grafenu, zajistí tím poměrně spolehlivou ochranu před štípanci. Grafen je sice tak nesmírně tenký – tvoří jenom jediná vrstva atomů uhlíku, na ochranu před komáry to ale očividně stačí.
TIP: Jak porazit malárii? Pomocí léku, který pro komáry „otráví“ lidskou krev
Jde o nepochybně zajímavý objev, v současné době ale zřejmě nebude mít praktické využití. Sprej s grafenem by totiž byl za současné výrobní ceny tohoto materiálu pro běžné zákazníky příliš drahý. To by se ale v dohledné době mohlo změnit, pokud se objeví nové a podstatně levnější postupy výroby grafenu. Grafen by se rovněž mohl uplatnit při výrobě oblečení, kde by taktéž mohl napomáhat v ochraně proti komárům.
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)