Brusilov, Kerenskij a Kolčak: Nejslavnější Rusové Velké války

08.04.2020 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Jména některých z nich do dnešní doby zcela zapadla, z jiných se naopak staly ikony prvoválečného Ruska. Tito ruští vojáci a politici byli skutečným mozkem vojska, které mělo významně promluvit do vývoje válečných událostí.

<h3>Napoleon ruské revoluce</h3><p><strong>Alexandr Fjodorovič Kerenskij</strong></p><p>Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, <strong>dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva</strong>. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.</p><p><strong>Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie</strong>. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.</p>

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

<h3>Carský i rudý generál</h3><p><strong>Alexej Alexejevič Brusilov</strong></p><p>Alexej Alexejevič Brusilov dosáhl generálské hodnosti v roce 1906, aby na počátku války velel 8. armádě při úspěšných bojích proti Rakušanům v Haliči. Zvítězil v bitvě u Varšavy a bojoval úspěšně v Karpatech. Ofenzíva, zahájená v červnu 1916, je dodnes označovaná jeho jménem. Prvotní údery carské armády proti překvapenému nepříteli tehdy znovu oživily skomírající naděje na ruské vítězství ve válce. Rakouská a německá vojska byla vržena o šedesát až sto dvacet kilometrů nazpět a utrpěla ohromné ztráty na mužstvu, materiálu a v případě Rakušanů i na morálce. Přesto ruské ztráty byly ještě větší (zhruba 600 000 mužů ústředních mocností proti 800 000 na ruské straně) a někdy se uvádí, že tento vítězný masakr podpořil revoluční vření ve vojsku i v zázemí.</p><p><strong>Brusilov po první revoluci sloužil jako vrchní velitel, ale vojsko se mu nadále rozpadalo pod rukama. Po bolševické revoluci se odmítl přidat k „bílým“ a fungoval jako poradce Rudé armády</strong>, po jeho smrti mu sovětská vláda vypravila státní pohřeb.</p>

Carský i rudý generál

Alexej Alexejevič Brusilov

Alexej Alexejevič Brusilov dosáhl generálské hodnosti v roce 1906, aby na počátku války velel 8. armádě při úspěšných bojích proti Rakušanům v Haliči. Zvítězil v bitvě u Varšavy a bojoval úspěšně v Karpatech. Ofenzíva, zahájená v červnu 1916, je dodnes označovaná jeho jménem. Prvotní údery carské armády proti překvapenému nepříteli tehdy znovu oživily skomírající naděje na ruské vítězství ve válce. Rakouská a německá vojska byla vržena o šedesát až sto dvacet kilometrů nazpět a utrpěla ohromné ztráty na mužstvu, materiálu a v případě Rakušanů i na morálce. Přesto ruské ztráty byly ještě větší (zhruba 600 000 mužů ústředních mocností proti 800 000 na ruské straně) a někdy se uvádí, že tento vítězný masakr podpořil revoluční vření ve vojsku i v zázemí.

Brusilov po první revoluci sloužil jako vrchní velitel, ale vojsko se mu nadále rozpadalo pod rukama. Po bolševické revoluci se odmítl přidat k „bílým“ a fungoval jako poradce Rudé armády, po jeho smrti mu sovětská vláda vypravila státní pohřeb.

<h3>Admirál bez lodí</h3><p><strong>Alexandr Vasiljevič Kolčak</strong></p><p>Český novinář Pavel Fink Alexandra Vasiljeviče Kolčaka trefně označil jako „bílého admirála“, jiní mu říkali „admirál bez lodí“.  Kolčak před válkou působil jako výzkumný pracovník, ale proslavil se až jako velitel na Baltu. Posléze byl převelen k černomořské flotile, kde se mu však nepodařilo zkrotit narůstající revoltu. Po dohodě s ministerstvem války odjel do USA, ale když se vrátil, Ruskem již otřásala občanská válka mezi rudými a bílými. <strong>Ač zřejmě nebyl horlivý carofil, dal se do služeb protibolševických sil na Sibiři. V listopadu 1918 se stal tváří převratu, který odstranil na Sibiři z vedoucích pozic většinu politiků s demokratickým smýšlením</strong>.</p><p>Kolčak se stal Vrchním vladařem, za jehož zády se skrývala klika ministrů a generálů, která však proti bolševikům nedokázala Sibiř udržet. Kolčak byl nucen uprchnout a fakticky se uchýlil společně se zbytky ruského zlatého pokladu pod ochranu Čechoslováků. Ti však nakonec Kolčaka i zlato vydali v Irkutsku místním socialistům. Kolčak byl při soudním procesu obviněn z vydání rozkazů, které znamenaly popravy až statisíce lidí, a popraven 7. února 1920.</p>

Admirál bez lodí

Alexandr Vasiljevič Kolčak

Český novinář Pavel Fink Alexandra Vasiljeviče Kolčaka trefně označil jako „bílého admirála“, jiní mu říkali „admirál bez lodí“.  Kolčak před válkou působil jako výzkumný pracovník, ale proslavil se až jako velitel na Baltu. Posléze byl převelen k černomořské flotile, kde se mu však nepodařilo zkrotit narůstající revoltu. Po dohodě s ministerstvem války odjel do USA, ale když se vrátil, Ruskem již otřásala občanská válka mezi rudými a bílými. Ač zřejmě nebyl horlivý carofil, dal se do služeb protibolševických sil na Sibiři. V listopadu 1918 se stal tváří převratu, který odstranil na Sibiři z vedoucích pozic většinu politiků s demokratickým smýšlením.

Kolčak se stal Vrchním vladařem, za jehož zády se skrývala klika ministrů a generálů, která však proti bolševikům nedokázala Sibiř udržet. Kolčak byl nucen uprchnout a fakticky se uchýlil společně se zbytky ruského zlatého pokladu pod ochranu Čechoslováků. Ti však nakonec Kolčaka i zlato vydali v Irkutsku místním socialistům. Kolčak byl při soudním procesu obviněn z vydání rozkazů, které znamenaly popravy až statisíce lidí, a popraven 7. února 1920.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907