Brusinky a citrusy nabízejí skvělou ochranu čerstvých potravin proti virům

25.02.2020 - Stanislav Mihulka

Přírodní směs z ovocných šťáv úspěšně likviduje částice viru na povrchu potravin

<p>Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce</p>

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce


Reklama

Čerstvé potraviny jsou v řadě ohledů prospěšné našemu zdraví. Mají ale také svá rizika, jako je například možnost kontaminace choroboplodnými zárodky. Mohou to být třeba noroviry, známí původci „střevních chřipek“, které mohou mít i těžký průběh. K nákaze těmito viry často dochází kvůli ovoci nebo zelenině, které kontaminovala znečištěná voda.

Kvůli norovirům a dalším infekcím by bylo dobré čerstvé potraviny dezinfikovat. To ale není úplně snadné. V dnešní době se k těmto účelům používá například gama záření nebo rentgenové záření. Problém je ale v tom, že ke zničení všech virových částic je nutné používat vyšší dávky záření, které mohou zhoršovat kvalitu čerstvých potravin.

TIP: Co udělat pro snížení vysokého tlaku? Oblíbit si brusinkovou šťávu

Kanadští odborníci nedávno vymysleli směs z přírodních látek, kterou tvoří brusinková šťáva a extrakt z citrusu. Tato směs je zdravotně nezávadná, bez problémů poživatelná a lze ji nastříkat či natřít přímo na čerstvé potraviny. Experimenty ukazují, že tato brusinkovo-citrusová směs zničí viry na povrchu potravin. Pokud se směs aplikuje v malém množství, postačí následně pro ošetření potravin použít mnohem nižší dávku záření.

 

  • Zdroj textu:

    INRS

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907