To, co začalo jako recese, mělo potenciál veřejné bouře. Do amerického vojenského komplexu známého jako Oblast 51 hodlaly vtrhnout tisíce lidí. Žádná bouře se ale nakonec neuskutečnila. Přestože se k účasti na veřejném protestu přihlásily 2 miliony lidí z celého světa, na místo dorazila jen zhruba stovka.
K setkání vyzval v červnu na Facebooku kalifornský student Matty Roberts. Ačkoliv se původně jednalo o vtip, nápad brzy získal popularitu napříč sociálními sítěmi. Příznivci konspiračních teorií totiž tvrdí, že americká armáda na základně skrývá mrtvá těla mimozemšťanů a trosky havarovaných kosmických lodí.
Podle Pentagonu slouží komplex k testům špionážních letadel a výcviku personálu, fantaskní scénáře ale přiživuje například to, že její existenci armáda přiznala až před šesti lety. Facebooková událost nakonec vyústila ve dva festivaly, kterých se ve čtvrtek zúčastnilo přes 1 500 lidí. Festivaly se konaly v pouštních městečkách Rachel a Hiko, které se nacházejí zhruba dvě hodiny cesty od Las Vegas a několik kilometrů od Oblasti 51.
TIP: Tajemství Oblasti číslo 51: Pitvali Američané mimozemšťany?
Necelá stovka nadšenců se poté vydala prašnými cestami nevadské pouště k branám vojenské základny. Tamní úřady zadržely jednu ženu, která se pokusila bránu podlézt, a muže, který se odpojil od skupinky a močil opodál. Na nezvané návštěvníky čekala u bran komplexu početná ochranka. Místní šerif povolal posily čítající 150 policistů a 300 záchranářů. Na místě byla připravena také národní garda a událost sledovala FBI.
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)