Facebook přiznal chybu, když odstranil událost vyzývající k útoku na Oblast 51

Facebook vymazal událost, ke které se přihlásilo více než 2 miliony lidí. Účastníci chtěli vtrhnout na základnu Area 51. Podle mluvčí Facebooku šlo politováníhodnou chybu a nešťastný omyl

10.08.2019 - Martin ReichmanPo dlouhá desetiletí patřilo místo ukryté podél vyschlého jezera Groom Lake na jihu amerického státu Nevada k nejtajnějším a nejzáhadnějším místům světa, které navíc obestírala řada konspiračních teorií. Mezi ty nejpopulárnější patřilo, že se tam testuje UFO, dochází ke kontaktům s mimozemskými civilizacemi nebo že tam Američané natočili falešné video o přistání na Měsíci. Světlo do případu nevnášela ani americká vláda, která existenci místa až do roku 1994 vehementně popírala.

Teprve roku 2011 Američané existenci Oblasti 51 oficiálně přiznali a roku 2013 dokonce CIA dala nahlédnout i do svých archivů. Podle nich komplex existuje už od roku 1942 a sloužil především k vývoji a testování vojenských a špionážních letounů, například průzkumných letounů U-2, strategických průzkumných letounů SR-71 Blackbird nebo přepadových stealth bombardérů F-117 Nighthawk. Právě s posledně zmíněnými stroji souvisí i domnělá spojitost s UFO – aby zmátli sovětské špiony, vyrobili Američané mimo skutečná letadla také řadu maket, z nichž některé připomínaly létající talíře.

Recese, která odstartovala bouři

Do popředí zájmu široké veřejnosti se Oblast 51 opět dostala nedávno – skupina recesistů založila na Facebooku skupinu a s ní spojenou událost s názvem „Storm Area 51“ (Vletíme do oblasti 51). Lidový útok na vojenskou základnu byl naplánován na 20. září, přičemž o událost projevilo zájem okolo 2 milionů lidí. Vedle recesistů k účasti na „útoku“ vyzývaly i skupiny konspiračních teoretiků, ufologů, záhadologů a dalších podivínů, kterými se svět internetu jen hemží. To, co začalo jako obyčejný vtípek, si začalo žít vlastním životem.

Událost nenechala chladnou ani americkou administrativu. Mluvčí amerických vzdušných sil Laura McAndrewsová upozornila potenciální účastníky „útoku“, aby své rozhodnutí dobře zvážili. „Area 51 je tréninkový prostor vzdušných sil americké armády. Chtěli bychom každého odradit od toho, aby se zkoušel dostat do oblasti, kde trénujeme ozbrojené síly Spojených států amerických,“ prohlásila. Armáda je podle jejích slov neustále připravena ochraňovat Ameriku a její majetek.

TIP: Tajemství Oblasti číslo 51: Pitvali Američané mimozemšťany?

Na počátku srpna ovšem facebooková událost zmizela. Podle Mathewa Robertse, zakladatele skupiny Storm Area 51, ji odstranil sám Facebook s poukazem na blíže nespecifikované „porušení komunitních zásad.“ Nyní je ovšem událost zpět - podle mluvčí Facebooku šlo v případě jejího vymazání o „politováníhodnou chybu a nešťastný omyl.“ 

V tuto chvíli je těžké odhadovat, kolik lidí se v září v Nevadské poušti nakonec skutečně sejde. Podle Robertse by se v sousedství základny mohl uskutečnit velkolepý festival elektronické hudby.

  • Zdroj textu

    BBC, Futurism, Facebook

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, DLPNG


Další články v sekci