Budoucnost se blíží: Evropou projely kolony autonomních kamionů

14.04.2016 - Stanislav Mihulka

Když se na silnici setkáte s kamionem bez řidiče, nevolejte hned policii


Reklama

Bez řidiče nemusejí jezdit jenom osobní automobily. Možná jste to ani nezaregistrovali, ale Evropou nedávno projely kolony autonomních kamionů Volvo, Daimler, Iveco, MAN, DAF a Scania.

Kamiony vyrazily z různých míst po Evropě a směřovaly do nizozemského přístavu Rotterdam. V každém z nich seděl lidský řidič pro případ nouze, po celou dobu ale byli jen v roli diváků.

Kamiony byly vybaveny Wi-Fi routery, s jejichž pomocí navzájem komunikovaly a synchronizovaly jízdu v kolonách. Když autonomní kamiony jedou v kolonách, mají oproti lidským řidičům jednu velkou výhodu – ušetří čas a peníze.

TIP: V budoucnu se možná setkáme i s autonomními formulemi

Pokud se autonomní nákladní doprava prosadí, mělo by to vést i ke zlepšení bezpečnosti na silnicích. Drtivou většinu dopravních nehod totiž způsobují lidské chyby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: EU Truck Platooning



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Skunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-PrairieCC BY 2.0)

Revue

Přemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, DobrošCC BY-SA 4.0)

Historie
Válka

Dobrovolníci si zapisovali, jak se cítí po dojedení snídaně - 86 % z nich hodlá své stravovací návyky změnit k lepšímu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Sunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. FordCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907