Budoucnost se blíží: Evropou projely kolony autonomních kamionů

14.04.2016 - Stanislav Mihulka

Když se na silnici setkáte s kamionem bez řidiče, nevolejte hned policii


Reklama

Bez řidiče nemusejí jezdit jenom osobní automobily. Možná jste to ani nezaregistrovali, ale Evropou nedávno projely kolony autonomních kamionů Volvo, Daimler, Iveco, MAN, DAF a Scania.

Kamiony vyrazily z různých míst po Evropě a směřovaly do nizozemského přístavu Rotterdam. V každém z nich seděl lidský řidič pro případ nouze, po celou dobu ale byli jen v roli diváků.

Kamiony byly vybaveny Wi-Fi routery, s jejichž pomocí navzájem komunikovaly a synchronizovaly jízdu v kolonách. Když autonomní kamiony jedou v kolonách, mají oproti lidským řidičům jednu velkou výhodu – ušetří čas a peníze.

TIP: V budoucnu se možná setkáme i s autonomními formulemi

Pokud se autonomní nákladní doprava prosadí, mělo by to vést i ke zlepšení bezpečnosti na silnicích. Drtivou většinu dopravních nehod totiž způsobují lidské chyby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: EU Truck Platooning

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907