Byzantská misie na Velkou Moravu: Příchod Konstantina a Metoděje

30.03.2016 - Eva Svobodová

Kníže Rostislav byl z příchozích pasovských duchovních čím dál tím méně nadšený, protože se na Velké Moravě začínali cítit jako doma. Rozhodl se situaci rázně vyřešit


Reklama

Celá Rostislavova vláda byla poznamenána potýkáním se s franským vlivem a snahou vymanit se z něj. Ideálem mu byla nejen politická samostatnost, ale i církevní. Protože všechny cesty vedou do Říma, obrátila se tímto směrem i Rastislavova žádost o zřízení biskupství.

Odmítavý papež, přístupný císař 

Papež Mikuláš I. byl však už zainteresován spojenectvím s Rastislavovým protivníkem Ludvíkem Němcem, králem východofranské říše, proto pochopitelně odmítl. Rastislav tedy otočil svůj zrak směrem na východ a oslovil byzantského císaře Michaela III. U něj už pochodil lépe, ačkoli i on jeho žádost vyslyšel jen částečně. Neposlal na Moravu biskupa, ale misii, která měla tamní poměry nejprve prozkoumat a připravit podmínky pro další byzantské působení. Za těchto okolností přišli roku 863 na Moravu KonstantinMetodějem

Misie slaví úspěchy

Ještě než vyrazili Konstantin s Metodějem na dlouhou cestu na sever, podnikli přípravné práce ke svému budoucímu působení. Konstantin sestavil novou abecedu zvanou hlaholice, která písemně zachycovala hlásky řeči Slovanů. Tento jazyk je označován jako staroslověnština. Po vytvoření abecedy se pak bratři mohli pustit do překládání biblických textů. Co nestihli doma, dokončili později na Moravě. Tam dorazili onoho klíčového roku 863. 

TIP: Přišlo křesťanství na Velkou Moravu až s Cyrilem a Metodějem? Možná ne

Konstantin s Metodějem šli však ještě dál. Rozhodli se zavést slovanský jazyk také do liturgie. Mše, které byly doposud slouženy jen v latině, mohli lidé slyšet ve své vlastní řeči. Tento fakt významně napomohl christianizaci obyvatelstva.

Konstantin s Metodějem ovšem usilovali zejména o to, aby obyvatelstvo Velké Moravy nebylo pouze závislé na cizích učitelích, ale aby se i z řad místního obyvatelstva rekrutovali schopní duchovní. Zbýval ještě poslední krok v jejich misijním díle – vysvěcení jejich žáků na kněze. Tím by byla vytvořena domácí církevní hierarchie, jež dosud chyběla. A to se nakonec podařilo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Jano Köhler, Sv. Cyril a Metoděj

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907