Reklama


Carcassonne v zajetí kružnic: Moderní umění na středověkém hradě

09.07.2018 - redakce 100+1


Reklama

Při příležitosti dvacátého výročí zapsání na seznam světového dědictví UNESCO se francouzský hrad Carcassonne „oblékl“ do moderního umění: Švýcarský výtvarník Felice Varini jej polepil jasně žlutou hliníkovou fólií, která při pohledu ze správného úhlu vytváří soustředné kruhy. Instalace by měla zůstat na místě do září.

Zatímco umělec je na své dílo, které bylo oficiálně odhaleno 4. května, patřičně hrdý, řada místních obyvatel ho s rozhořčením odmítá. Odpůrci díla sepsali i petici, v níž žádají okamžité odstranění kružnic, které podle nich hyzdí historickou památku.

Vypasené prase

Ve staré provensálštině znamená název Carcassonne „pevnost“ či „chráněný vstup“, nicméně legenda hovoří o jeho původu jinak: Kdysi dávno pevnost patřila saracénskému králi Ballakovi (jako Saracéni se ve středověku označovali Arabové) a jeho ženě, paní Deme Carcas.

Karel Veliký město pět let obléhal, a když už hladovění a bída mezi hradbami vrcholily, rozhodla se paní Carcas k poslednímu zoufalému kroku: Ze zbývajících zásob nechala vykrmit prase a shodit jej útočníkům z hradeb jako dar. Když vojáci viděli, že si obránci žijí velmi dobře, a dokonce si mohou dovolit krmit prasata obilím, obléhání vzdali a konečně odtáhli. Rozradostnělá tímto úspěchem nechala Dame Carcas znít všechny městské zvony. Karlovo vojsko si prý na odchodu jenom povzdechlo Dame Carcas sonne, což znamená Deme Carcas zvoní. A tak přišlo Carcassonne ke svému jménu.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlče z doby ledové je skoro jako živé

Věda

Panoramatický pohled z vyhlídkové terasy na čajové plantáže Cameron Bharat

Příroda

První letušky Československých státních aerolinií: zleva Marie Stará, Hana Fuchsová a Marie Müllerová, 1937

Historie

Povrch Ceres na snímku sondy Dawn. Ahuna Mons je v horní části.

Vesmír

Větrná farma a bitcoinový důl

Věda

Inhalátory promění přírodní látky v páru, dochucenou třeba vanilkovou nebo jahodovou příchutí. Takto vypadá balení verze nazvané Strawberry Fields, která má příchuť jahod a obsahuje vitamíny

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907