Reklama


Carcassonne v zajetí kružnic: Moderní umění na středověkém hradě

09.07.2018 - redakce 100+1


Reklama

Při příležitosti dvacátého výročí zapsání na seznam světového dědictví UNESCO se francouzský hrad Carcassonne „oblékl“ do moderního umění: Švýcarský výtvarník Felice Varini jej polepil jasně žlutou hliníkovou fólií, která při pohledu ze správného úhlu vytváří soustředné kruhy. Instalace by měla zůstat na místě do září.

Zatímco umělec je na své dílo, které bylo oficiálně odhaleno 4. května, patřičně hrdý, řada místních obyvatel ho s rozhořčením odmítá. Odpůrci díla sepsali i petici, v níž žádají okamžité odstranění kružnic, které podle nich hyzdí historickou památku.

Vypasené prase

Ve staré provensálštině znamená název Carcassonne „pevnost“ či „chráněný vstup“, nicméně legenda hovoří o jeho původu jinak: Kdysi dávno pevnost patřila saracénskému králi Ballakovi (jako Saracéni se ve středověku označovali Arabové) a jeho ženě, paní Deme Carcas.

Karel Veliký město pět let obléhal, a když už hladovění a bída mezi hradbami vrcholily, rozhodla se paní Carcas k poslednímu zoufalému kroku: Ze zbývajících zásob nechala vykrmit prase a shodit jej útočníkům z hradeb jako dar. Když vojáci viděli, že si obránci žijí velmi dobře, a dokonce si mohou dovolit krmit prasata obilím, obléhání vzdali a konečně odtáhli. Rozradostnělá tímto úspěchem nechala Dame Carcas znít všechny městské zvony. Karlovo vojsko si prý na odchodu jenom povzdechlo Dame Carcas sonne, což znamená Deme Carcas zvoní. A tak přišlo Carcassonne ke svému jménu.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stane se nám osudným pád asteroidu, nebo si svůj konec způsobíme sami?

Zajímavosti
Věda

Vizualizace povrchu super-Země obíhající kolem Barnardovy hvězdy.

Vesmír

Varanovi při šplhání pomáhá nejen částečně chápavý ocas, ale také zvětšené šupiny na chodidlech.

Příroda

Start nosné rakety GSLV Mk.3, při kterém vynesla na oběžnou dráhu komunikační satelit.

Vesmír
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907