Čas na změnu: Je možné obnovit podmořský život v oceánech?

02.06.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Oceány se bohužel potýkají se znečištěním, klimatickými změnami, nadměrným rybolovem i další lidskou činností, jež nepříznivě ovlivňuje život pod vodou. Mizejí tak celé korálové útesy a pomalu vymírají i jednotlivé živočišné a rostlinné druhy. Podle nové studie je však možné situaci zvrátit už do roku 2050, dokážeme-li zajistit několik razantních kroků

TIP: 10 dobrých zpráv o životním prostředí

Vědci si povšimli, že vytvořením chráněného území pro ohrožená zvířata se jejich populace zvýší – jako se to stalo například u tuleňů šedých, vyder mořských či karet obrovských. Další nutností je zastavit změnu klimatu a výzkumníci také vyzývají k větší globální regulaci průmyslu či nadměrného rybolovu. To vše by mohlo do budoucna uchovat rozmanitost druhů, nejen těch mořských.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907