Čas Philae se krátí: Vědci se pokouší o poslední kontakt s modulem

11.01.2016 - Martin Reichman

Poslední šance na navázání kontaktu s Philae je podle vědců jen do konce ledna. Pokouší se ji proto probrat k životu


Reklama

Zítra to bude přesně 14 měsíců co Philae úspěšně přistála na povrchu komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko. I přes značné komplikace během přistání dokázal modul odeslat množství vědeckých dat. Od posledního spojení sondy Rosetty s modulem Philae ale uběhlo již půl roku – naposledy se Philae ozvala 9. července 2015 a všechny následující pokusy o spojení skončily neúspěchem. Čas Philae se ale rychle krátí – kometa se nyní rychle vzdaluje od Slunce a podmínky pro oživení modulu tak klesají každým dnem. Reálná šance na navázání spojení je podle vědců jen do konce ledna.

Čas Philae se krátí

Kometa 67P-Čurjumov/Gerasimenko se nejblíže Slunci nacházela v srpnu loňského roku, kdy ji od naší životadárné hvězdy dělilo zhruba 186 milionů kilometrů, nyní se nachází téměř ve dvojnásobné vzdálenosti – od Slunce ji aktuálně dělí 314 milionů kilometrů.

Poslední pokus o navázání spojení vědci odstartovali včera. Prostřednictvím sondy Rosetty vyslali k Philae příkaz, který má aktivovat její mechanické části. Vědci doufají, že v případě úspěchu by mohla Philae upravit nastavení solárních panelů do výhodnější pozice, případně manévrem odstranit prach usazený na panelech. Přestože je šance na úspěch malá, bylo by hříchem se o kontakt nepokusit. Na konci ledna má podle výpočtů klesnout teplota na kometě pod -51 °C, což by znamenalo jistý konec Philae.

Ať už pokus o navázání s Philae dopadne jakkoli, mise Rosetty tím rozhodně nekončí. Sonda bude dál doprovázet kometu minimálně do konce září 2016.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907