CBU-94: Inteligentní naváděná letecká puma s náplní do tužek

Jednu z horkých technologických novinek použitých Američany v roce 1991 představovala inteligentní přesně naváděná letecká puma CBU-94 „Blackout Bomb“

17.11.2016 - Petr WoletzLeteckou pumu CBU-94 „Blackout Bomb“ tvoří submunice BLU-114/B „Soft-Bomb“, která obsahuje obrovské množství vodivých grafitových vláken tenčích než lidský vlas. Typickým cílem jsou pro ni rozvodny elektrické energie. Po odhozu z letounu je CBU-94 naváděna pomocí laserového paprsku. Při přiblížení k cíli dochází k rozhozu submunice, která přechází do vertikálního pádu brzděná miniaturními padáčky.

O něco později každá BLU-114/B slabě exploduje a vzniká malý mrak z karbonových vláken. V rozvodně vysokého napětí dochází při pomalém klesání celého vodivého grafitového oblaku k řadě zkratů.

To způsobuje vypínání jističů, ale i požáry transformátorů a dalších zařízení. Především však dochází k výpadkům v celé elektrické soustavě, což může vést až k takzvanému black-outu tedy komplexnímu zhroucení elektrické sítě. Masivní nasazení těchto nesmrtících neboli neletálních leteckých pum způsobilo na počátku vzdušného útoku během války v Zálivu nefunkčnost 85 % irácké rozvodné soustavy a vedlo k tomu, že ji Saddámovi lidé následně raději sami vypnuli. 

  • Zdroj textu

    Bitvy/ Operace Pouštní bouře

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia (Marko M: BLU-114.jpg)


Další články v sekci