CBU-94: Inteligentní naváděná letecká puma s náplní do tužek

17.11.2016 - Petr Woletz

Jednu z horkých technologických novinek použitých Američany v roce 1991 představovala inteligentní přesně naváděná letecká puma CBU-94 „Blackout Bomb“

Submunice BLU-114 -<p>Součástí bomby CBU-94 je submunice BLU-114, která obsahuje mnoho grafitových vláken </p>
Submunice BLU-114 -

Součástí bomby CBU-94 je submunice BLU-114, která obsahuje mnoho grafitových vláken 


Reklama

Leteckou pumu CBU-94 „Blackout Bomb“ tvoří submunice BLU-114/B „Soft-Bomb“, která obsahuje obrovské množství vodivých grafitových vláken tenčích než lidský vlas. Typickým cílem jsou pro ni rozvodny elektrické energie. Po odhozu z letounu je CBU-94 naváděna pomocí laserového paprsku. Při přiblížení k cíli dochází k rozhozu submunice, která přechází do vertikálního pádu brzděná miniaturními padáčky.

O něco později každá BLU-114/B slabě exploduje a vzniká malý mrak z karbonových vláken. V rozvodně vysokého napětí dochází při pomalém klesání celého vodivého grafitového oblaku k řadě zkratů.

To způsobuje vypínání jističů, ale i požáry transformátorů a dalších zařízení. Především však dochází k výpadkům v celé elektrické soustavě, což může vést až k takzvanému black-outu tedy komplexnímu zhroucení elektrické sítě. Masivní nasazení těchto nesmrtících neboli neletálních leteckých pum způsobilo na počátku vzdušného útoku během války v Zálivu nefunkčnost 85 % irácké rozvodné soustavy a vedlo k tomu, že ji Saddámovi lidé následně raději sami vypnuli. 

  • Zdroj textu:

    Bitvy/ Operace Pouštní bouře

  • Zdroj fotografií: Wikipedia (Marko M: BLU-114.jpg)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907