CBU-94: Inteligentní naváděná letecká puma s náplní do tužek

17.11.2016 - Petr Woletz

Jednu z horkých technologických novinek použitých Američany v roce 1991 představovala inteligentní přesně naváděná letecká puma CBU-94 „Blackout Bomb“

Submunice BLU-114 -<p>Součástí bomby CBU-94 je submunice BLU-114, která obsahuje mnoho grafitových vláken </p>
Submunice BLU-114 -

Součástí bomby CBU-94 je submunice BLU-114, která obsahuje mnoho grafitových vláken 


Reklama

Leteckou pumu CBU-94 „Blackout Bomb“ tvoří submunice BLU-114/B „Soft-Bomb“, která obsahuje obrovské množství vodivých grafitových vláken tenčích než lidský vlas. Typickým cílem jsou pro ni rozvodny elektrické energie. Po odhozu z letounu je CBU-94 naváděna pomocí laserového paprsku. Při přiblížení k cíli dochází k rozhozu submunice, která přechází do vertikálního pádu brzděná miniaturními padáčky.

O něco později každá BLU-114/B slabě exploduje a vzniká malý mrak z karbonových vláken. V rozvodně vysokého napětí dochází při pomalém klesání celého vodivého grafitového oblaku k řadě zkratů.

To způsobuje vypínání jističů, ale i požáry transformátorů a dalších zařízení. Především však dochází k výpadkům v celé elektrické soustavě, což může vést až k takzvanému black-outu tedy komplexnímu zhroucení elektrické sítě. Masivní nasazení těchto nesmrtících neboli neletálních leteckých pum způsobilo na počátku vzdušného útoku během války v Zálivu nefunkčnost 85 % irácké rozvodné soustavy a vedlo k tomu, že ji Saddámovi lidé následně raději sami vypnuli. 

  • Zdroj textu:

    Bitvy/ Operace Pouštní bouře

  • Zdroj fotografií: Wikipedia (Marko M: BLU-114.jpg)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907