V amerických lesích se toulají zombie jeleni. Jejich nemoc je stoprocentně smrtelná
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí CDC vydalo varování před zombies. Tentokrát naštěstí nejde o útoky nešťastných spoluobčanů, které by zajímaly lidské mozky, nýbrž o jeleny a jejich příbuzné. V nejméně 251 okresech 24 států USA, od severní Montany po jižní Texas, se objevili jeleni postižení záludnou zombie chorobou.
Zombie choroba, čili chronické chřadnutí jelenovitých (CDW, podle anglického chronic wasting disease) nejspíš není vyvolávána žádnou bakterií, virem, houbou ani parazitem. Původcem tohoto děsivého onemocnění je totiž zřejmě prion, čili infekční bílkovina, která způsobuje rychle postupující degeneraci mozku. Zombie choroba jelenů je tudíž velice podobná slavné nemoci šílených krav. A je stejně tak stoprocentně smrtelná. Postižení jeleni jsou apatičtí nebo nervózní či podráždění. Strašidelně hubnou a s prázdným výrazem se toulají jako zombie, až nakonec zahynou.
TIP: Varování policie v Chicagu: Dávejte si pozor na zombie kojoty!
Vědci zatím zombie chorobě jelenů v plné šíři nerozumí. Zatím ani není úplně jisté, že nemoc není přenosná na člověka nebo na hospodářská zvířata. Kromě toho, že by původcem onemocnění mohl být prion, je ve hře i hypotéza, že zombie chorobu vyvolá bakterie spiroplazma. Na úrovni celých USA je tato choroba relativně vzácná. V některých ohniscích je ale smrtelně nemocná až jedna čtvrtina jelenů.
New York Post, CDC
ZajímavostiStředobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)
VědaŘepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0)
HistorieNa základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael Barera, CC BY-SA 4.0)
VálkaOperace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo Horn, CC BY 2.0)
VědaStartup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas Quine, CC BY-SA 2.0)