Čechoslováci ve Francii 1940: Obrana na Grand Morin

20.12.2016 - Karel Cidlinský

Francii pomáhali bránit také českoslovenští vojáci. Zatímco nasazení pozemních jednotek mělo spíše epizodní charakter, letci bojovali dlouhodobě a mnozí z nich zaznamenali zajímavé úspěchy

Jan Kratochvíl -<p>Velitelem čs. jednotky ve Francii byl plk. Jan Kratochvíl (1889-1975)</p>
Jan Kratochvíl -

Velitelem čs. jednotky ve Francii byl plk. Jan Kratochvíl (1889-1975)


Reklama

Ve Francii se počátkem roku 1940 zformovala československá pěší divize, ale ve chvíli německého vpádu se formace pořád ještě cvičila a dozbrojovala, takže se nasazení dočkaly jen dva pěší pluky a některé menší jednotky. Příslušníci pěšího pluku 1 cestou na frontu viděli rozklad francouzské armády i panický útěk civilistů. Zatímco oni sami postupovali vpřed do svých postavení, proti nim se valily ve zmatku vojáci nejrůznějších jednotek, kteří považovali válku za prohranou a odhazovali své zbraně. I přes tyto zmatky dorazily čs. jednotky 13. června k městečku Coulommiers ležícímu východně od Paříže.

Čára obrany vedla podél řeky Grand Morin, kde se také začali vojáci v přidělených sektorech okamžitě zakopávat. Měli sice málo střeliva a chyběly jim ruční granáty a minometné náboje, ale jejich morálka byla vysoká. Dobře vybudovaná obranná postavení kryla křížová palba kulometů. I když Čechoslováci neměli k dispozici ostnatý drát a miny, překročit řeku za dne a z chodu představovalo pro Němce velký problém. Velitel čs. jednotky plukovník Jan Kratochvíl proto očekával noční útok. S příchodem tmy skutečně německá pěchota zkusila řeku překonat na člunech a vorech, což se na několika místech skutečně podařilo.

Čechoslováci nedůrazný útok odrazili a nepřátelské předsunuté jednotky zahnali zpět. Sice se nejednalo o příliš velké střetnutí, vojáky přesto překvapilo, když francouzské velení vydalo před půlnocí rozkaz k ústupu. Tehdy ještě netušili, že nepřítel v jiných úsecích zahnal spojenecké jednotky na ústup a jim samotným hrozí obklíčení. Příslušníky 1. pluku čekal namáhavý ústup, během nějž se stali terčem náletů střemhlavých bombardérů Luftwaffe. O tři dny později se pak dostali u města Gien ještě jednou do boje s postupujícími Němci, které dokázali na čas zastavit. Tou dobou již ale byl osud Francie dávno zpečetěn a českoslovenští vojáci se snažili co nejrychleji buď demobilizovat, nebo uprchnout do Velké Británie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907