Čechoslováci ve Francii 1940: Stíhačky proti tankům

10.01.2017 - Karel Cidlinský

Francii pomáhali bránit také českoslovenští vojáci. Zatímco nasazení pozemních jednotek mělo spíše epizodní charakter, letci bojovali dlouhodobě a mnozí z nich zaznamenali zajímavé úspěchy

<p>S německými lehkými tanky PzKpfw II (v popředí) i PzKpfw I si spojenecké stíhačky dokázaly poradit</p>

S německými lehkými tanky PzKpfw II (v popředí) i PzKpfw I si spojenecké stíhačky dokázaly poradit


Reklama

Francouzské protitankové jednotky neměly dostatečný výcvik a hlavně ani výzbroj k zastavení německých tanků, takže se hledaly i jiné cesty, jak nepřítele zpomalit. K útokům na pozemní cíle velení povolalo i stíhačky. Dne 5. června dostala stíhací skupina GC I/6, v níž létal i štábní kapitán Jaroslav Kulhánek, rozkaz napadnout tanky, jež prorazily spojeneckou obranu u městečka Péronne na řece Sommě.

Podle plánu měly letouny zaútočit do týlu postupujících obrněných formací a vést palbu tak, aby je zasahovaly z boku nebo zezadu, kde byl pancíř německých strojů nejslabší. Český pilot spolu s dalšími dvěma spolubojovníky spatřil v určené oblasti několik desítek německých tanků na otevřeném prostranství a přízemním letem na ně zaútočil. Několik zasažených obrněnců vzplanulo, ale Němci se bránili palbou z kulometů a nízko letící Kulhánkovu stíhačku mnohokrát trefili.

Letoun naštěstí neutrpěl vážnější poškození, i když na něm mechanici později napočítali 36 zásahů. Pilot měl štěstí, že Němci minuli důležité agregáty, protože během nízkého letu by neměl šanci vyskočit a po nouzovém přistání by se ocitl přímo mezi německými vojáky. Nebylo to naposled, co Spojenci stíhačky nasadili proti tankům, i když již tyto útoky nemohly zvrátit výsledek tažení. Štábní kapitán Kulhánek po pádu Francie odešel bojovat do Velké Británie, kde létal se 124. perutí. Konce války se však nedožil. Padl v březnu 1942 nad okupovanou Francií.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907