Čekání na apokalypsu: Rostlinná Noemova archa z mrazivých Špicberků

16.04.2017 - Vilém Koubek

Špicberská semenná banka přijala 50 000 nových vzorků rostlin

Špicberské globální úložiště semen -<p>Špicberské globální úložiště semen je zabezpečené úložiště semen. Úložiště je umístěno 130 m n. m. v pískovcovém masivu.</p>
Špicberské globální úložiště semen -

Špicberské globální úložiště semen je zabezpečené úložiště semen. Úložiště je umístěno 130 m n. m. v pískovcovém masivu.


Reklama

V útrobách speciálního skladu na ostrovech uprostřed Severního ledového oceánu se přechovává víc než 880 000 semen rostlin: Díky nim bychom byli v případě katastrofy schopni obnovit alespoň část pozemského ekosystému.

Jedná se tedy o jakousi přípravu na globální pohromu – a ta se podle správců skladu pravděpodobně blíží. Postupující oteplování a politické konflikty vedly úložiště k rozhodnutí naskladnit 50 000 nových vzorků rostlin: obzvlášť brambor, čočky, rýže a jiných poživatin. Doufejme, že se jedná pouze o přehnanou opatrnost a semena nakonec nebudou potřeba.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: TomoNewsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907