Čekání na apokalypsu: Rostlinná Noemova archa z mrazivých Špicberků

16.04.2017 - Vilém Koubek

Špicberská semenná banka přijala 50 000 nových vzorků rostlin

Špicberské globální úložiště semen -<p>Špicberské globální úložiště semen je zabezpečené úložiště semen. Úložiště je umístěno 130 m n. m. v pískovcovém masivu.</p>
Špicberské globální úložiště semen -

Špicberské globální úložiště semen je zabezpečené úložiště semen. Úložiště je umístěno 130 m n. m. v pískovcovém masivu.


Reklama

V útrobách speciálního skladu na ostrovech uprostřed Severního ledového oceánu se přechovává víc než 880 000 semen rostlin: Díky nim bychom byli v případě katastrofy schopni obnovit alespoň část pozemského ekosystému.

Jedná se tedy o jakousi přípravu na globální pohromu – a ta se podle správců skladu pravděpodobně blíží. Postupující oteplování a politické konflikty vedly úložiště k rozhodnutí naskladnit 50 000 nových vzorků rostlin: obzvlášť brambor, čočky, rýže a jiných poživatin. Doufejme, že se jedná pouze o přehnanou opatrnost a semena nakonec nebudou potřeba.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: TomoNews

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907