Cena za luxus: Dětem z bohatších rodin se více kazí zuby

28.12.2021 - Stanislav Mihulka

Bohatší rodiny si častěji dopřávají šumivé a energetické nápoje či džusy. Pro zuby jejich dětí je to pohroma

<p>Zuby dětí jsou vystaveny mnoha pokušením</p>

Zuby dětí jsou vystaveny mnoha pokušením


Reklama

Zkušenost praví, že děti z bohatších rodin na tom bývají se zdravím lépe, než jejich protějšky, jejichž rodiče mají hlouběji do kapsy. Důvodů je celá řada, od vzdělání, přes vybavení domácnosti a stravu, až po dostupnost zdravotní péče. Jak ale ukazuje rozsáhlá studie australských a singapurských odborníků, neplatí to vždy.

Sheema Entezami z australské Griffith University a její spolupracovníci zpracovali 65 dřívějších vědeckých prací ze 30 zemí, které se zabývaly celkem více než 60 tisíci lidmi různého věku. Z jejich výsledků vyplynulo, že dětem a mladistvým z bohatších rodin se více kazí zuby, i když pravidelně navštěvují zubaře.

Vyšší životní úroveň kazí zuby dětem

Na první pohled to zní zvláštně. Lidé s vyšším socioekonomickým statusem mají na své straně řadu výhod. Přesto to v případě zubů nestačí. Jak říká Khaled Ahmed z Griffith University, který se podílel na výzkumu, v řadě zemí jsou pro bohatší lidi dostupnější šumivé či energetické nápoje, ochucené minerálky nebo džusy. Problém je v tom, že tyto nápoje jsou pro lidské zuby dost destruktivní, i když obsahují jen menší či žádné množství cukru.

TIP: Důmyslná enzymatická léčba by mohla bránit zubním kazům u dětí

Vše nasvědčuje tomu, že strava člověka je tak těsně spojená se stavem zubů, že to může přehlušit všechny ostatní vlivy. Zároveň je ale jasné, že i na zdraví zubů se často podílejí další faktory. Je to znát u dospělých. Jak napovídá nová studie, u lidí s vyšším vzděláním se v pokročilém věku méně často objevují problémy se zuby. Tito lidé jsou celkově zdravější a více se věnují zubní a ústní hygieně.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907