Cena za luxus: Dětem z bohatších rodin se více kazí zuby

28.12.2021 - Stanislav Mihulka

Bohatší rodiny si častěji dopřávají šumivé a energetické nápoje či džusy. Pro zuby jejich dětí je to pohroma

<p>Zuby dětí jsou vystaveny mnoha pokušením</p>

Zuby dětí jsou vystaveny mnoha pokušením


Reklama

Zkušenost praví, že děti z bohatších rodin na tom bývají se zdravím lépe, než jejich protějšky, jejichž rodiče mají hlouběji do kapsy. Důvodů je celá řada, od vzdělání, přes vybavení domácnosti a stravu, až po dostupnost zdravotní péče. Jak ale ukazuje rozsáhlá studie australských a singapurských odborníků, neplatí to vždy.

Sheema Entezami z australské Griffith University a její spolupracovníci zpracovali 65 dřívějších vědeckých prací ze 30 zemí, které se zabývaly celkem více než 60 tisíci lidmi různého věku. Z jejich výsledků vyplynulo, že dětem a mladistvým z bohatších rodin se více kazí zuby, i když pravidelně navštěvují zubaře.

Vyšší životní úroveň kazí zuby dětem

Na první pohled to zní zvláštně. Lidé s vyšším socioekonomickým statusem mají na své straně řadu výhod. Přesto to v případě zubů nestačí. Jak říká Khaled Ahmed z Griffith University, který se podílel na výzkumu, v řadě zemí jsou pro bohatší lidi dostupnější šumivé či energetické nápoje, ochucené minerálky nebo džusy. Problém je v tom, že tyto nápoje jsou pro lidské zuby dost destruktivní, i když obsahují jen menší či žádné množství cukru.

TIP: Důmyslná enzymatická léčba by mohla bránit zubním kazům u dětí

Vše nasvědčuje tomu, že strava člověka je tak těsně spojená se stavem zubů, že to může přehlušit všechny ostatní vlivy. Zároveň je ale jasné, že i na zdraví zubů se často podílejí další faktory. Je to znát u dospělých. Jak napovídá nová studie, u lidí s vyšším vzděláním se v pokročilém věku méně často objevují problémy se zuby. Tito lidé jsou celkově zdravější a více se věnují zubní a ústní hygieně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907