Důmyslná enzymatická léčba by mohla bránit zubním kazům u dětí

25.05.2021 - Stanislav Mihulka

Zubní plaky tvoří koalice bakterií a kvasinek, které jsou propojené řetězci cukrů. Právě na tyto cukry míří nová léčba

<p>Nová léčba by mohla zpříjemnit návštěvy dětí u zubaře</p>

Nová léčba by mohla zpříjemnit návštěvy dětí u zubaře


Reklama

Odolat cukru není lehké, stejně jako dodržovat správné postupy při čištění zubů. Proto jsou lidé, obzvláště děti, často náchylní k zubním kazům. Pomoci by teď mohla nová léčba, která využívá enzymy k oslabení zubního plaku, biofilmu, co se neustále vytváří na zubech a vede ke vzniku zubních kazů.

Podle odborníků americké University of Pennsylvania se zubní plak obvykle skládá z bakterií streptokoků Streptococcus mutans a kvasinek Candida albicans. Streptokoky se s kvasinkami navzájem podporují. Dokonce se navzájem propojují, pomocí molekul polysacharidu mananu z buněčné stěny kvasinek, které se spojují s molekulami enzymu glykosyltransferázy, produkovaných streptokoky.

Útok na zubní plaky

V dnešní době existují léky, které cílí na streptokoky v ústní dutině. Obvykle ale zabijí i užitečné bakterie a přitom samotný zubní plak příliš nezasáhnou. Geelsu Hwang a jeho tým proto přišli s novým postupem. Místo samotných bakterií nebo kvasinek útočí na jejich spojení, tedy na molekuly mananů.

TIP: Nanočástice ochrání zuby před kazy a zároveň ušetří užitečné bakterie

V experimentech vyzkoušeli tři různé enzymy, které rozkládají manany. Nechali je působit na biofilmy umístěné na povrchu, který byl podobný zubu. Už po 5 minutách působení enzymů došlo k podstatnému oslabení biofilmu, který pak byl mnohem snáze odstranitelný čištěním zubů a podobnými postupy. Výhodou takové léčby je i to, že vůči ní hůře vzniká rezistence. V budoucnu by se podobné enzymy mohly objevit například v ústní vodě pro děti a v podobných přípravcích.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907