Důmyslná enzymatická léčba by mohla bránit zubním kazům u dětí

25.05.2021 - Stanislav Mihulka

Zubní plaky tvoří koalice bakterií a kvasinek, které jsou propojené řetězci cukrů. Právě na tyto cukry míří nová léčba

<p>Nová léčba by mohla zpříjemnit návštěvy dětí u zubaře</p>

Nová léčba by mohla zpříjemnit návštěvy dětí u zubaře


Reklama

Odolat cukru není lehké, stejně jako dodržovat správné postupy při čištění zubů. Proto jsou lidé, obzvláště děti, často náchylní k zubním kazům. Pomoci by teď mohla nová léčba, která využívá enzymy k oslabení zubního plaku, biofilmu, co se neustále vytváří na zubech a vede ke vzniku zubních kazů.

Podle odborníků americké University of Pennsylvania se zubní plak obvykle skládá z bakterií streptokoků Streptococcus mutans a kvasinek Candida albicans. Streptokoky se s kvasinkami navzájem podporují. Dokonce se navzájem propojují, pomocí molekul polysacharidu mananu z buněčné stěny kvasinek, které se spojují s molekulami enzymu glykosyltransferázy, produkovaných streptokoky.

Útok na zubní plaky

V dnešní době existují léky, které cílí na streptokoky v ústní dutině. Obvykle ale zabijí i užitečné bakterie a přitom samotný zubní plak příliš nezasáhnou. Geelsu Hwang a jeho tým proto přišli s novým postupem. Místo samotných bakterií nebo kvasinek útočí na jejich spojení, tedy na molekuly mananů.

TIP: Nanočástice ochrání zuby před kazy a zároveň ušetří užitečné bakterie

V experimentech vyzkoušeli tři různé enzymy, které rozkládají manany. Nechali je působit na biofilmy umístěné na povrchu, který byl podobný zubu. Už po 5 minutách působení enzymů došlo k podstatnému oslabení biofilmu, který pak byl mnohem snáze odstranitelný čištěním zubů a podobnými postupy. Výhodou takové léčby je i to, že vůči ní hůře vzniká rezistence. V budoucnu by se podobné enzymy mohly objevit například v ústní vodě pro děti a v podobných přípravcích.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907