Nanočástice ochrání zuby před kazy a zároveň ušetří užitečné bakterie

20.08.2020 - Stanislav Mihulka

Nanočástice oxidu ceru významně potlačují růst biofilmů s bakteriemi zodpovědnými za zubní kazy, aniž by zlikvidovaly všechny bakterie v ústní dutině

<p>Budou zubaři používat nanotechnologie?</p>

Budou zubaři používat nanotechnologie?


Reklama

Za zubní kazy jsou zodpovědné bakterie. Přesto není dobrý nápad zlikvidovat úplně všechny bakterie v ústní dutině. Některé z bakterií jsou totiž velmi užitečnými spojenci, kteří nám pomáhají například s trávením. Proto by bylo ideální zabránit v ústech škodlivým bakteriím, jako jsou streptokoky, aby vytvořily biofilmy na zubech, a zároveň nechat naživu užitečné bakterie.

Přesně o to usiluje tým odborníků, který vedl Russell Pesavento z americké University of Illinois, Chicago. Vyvinuli nový typ nanočástic z oxidu ceru, které vznikají rozpouštěním sloučenin ceru ve vodě. Experimenty ukázaly, že přidání roztoku s těmito novými nanočásticemi potlačuje růst biofilmů se streptokoky asi o 40 procent, aniž by docházelo k likvidaci bakterií.

TIP: Mocná zbraň proti zubním kazům: Ústní hygiena s červeným a modrým světlem

Běžně používané prostředky proti zubním kazům, jako například nitrát stříbra, přitom za stejných podmínek proti biofilmům nic nezmohou. Další výhodou nových nanočástic oxidu ceru je, že jsou méně toxické pro lidské buňky ústní dutiny. Pesavento s kolegy chtějí v budoucnu smísit tyto nanočástice s fluoridem, který posiluje zubní sklovinu. Tak by vznikl materiál, který budou moci zubaři aplikovat na chrup svým pacientům. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907