Speciální ústní voda, která se aktivuje světlem, se stane postrachem škodlivých bakterií v ústech
Finští vědci ve spolupráci se startupem Koite Health nedávno vyvinuli nové zařízení pro účinnou ústní hygienu, které využívá k zabíjení bakterií a k podpoře dezinfekce v ústech ozařování světlem.
Použití zařízení, které dostalo jméno Lumoral, je mimořádně jednoduché – stačí si půl minuty vyplachovat ústa speciální ústní vodou Lumonrise, čímž dojde k přilnutí fotoaktivní látky na zubní plak. Tyto látky působí především na streptokoky, které jsou hlavními tvůrci plaků a následně zubních kazů. Poradí si ale i s bakteriemi, zodpovědnými za záněty dásní. Užitečné bakterie v ústní dutině by měly zůstat tímto zákrokem nedotčené.
TIP: Proč nám žloutnou zuby? A jak fungují bělicí pasty?
V druhém kroku si uživatel vsune mezi zuby Lumoral a nechá ho 10 minut působit. Lumoral červeným světlem aktivuje látky na povrchu bakterií, což spustí reakci, která bakterie usmrtí. Zařízení zároveň svítí i modrým světlem, které ještě více zesiluje antibakteriální působení Lumoralu. Podobná zařízení již mají k dispozici lékaři, Lumoral je první svého druhu pro použití v domácnosti. Na trh by se měl Lumoral dostat ještě během letošního roku, jeho cenu ale zatím vývojáři nezveřejnili.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)