Chápavá němá tvář: Psi rozumějí emocím ostatních psů i svých pánů

18.01.2016 - Stanislav Mihulka

Nová studie prokazuje, že psi chápou nejen psí, ale i lidské emoce


Reklama

Majitelé psů odjakživa tuší, že psi vnímají nejen psí, ale lidské emoce. A teď to mají potvrzené černé na bílém. Vědci totiž zjistili, že psi rozeznávají lidské emoce kombinováním informací z různých smyslů. Něco takového jsme u jiného druhu zatím nepozorovali.

Badatelé studovali celkem 17 psů a detailně sledovali jejich reakce na fotografie a zvukové záznamy neznámých osob. Za nějaký čas si všimli, že když psi slyší záznam zvuku, odpovídající emoci výrazu tváře, jak u psů, tak i u lidí, tak pak na snímky hledí na o něco delší dobu. To podle vědců prokazuje, že chápou jejich emoce.

Dlouhé debaty tom, jestli psi rozumí lidským emocím, teď podle všeho mohou skončit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Univerzity of Lincoln, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: Galanza / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907