Chcete rozumět mazlíčkům? Překladače řeči zvířat jsou na obzoru

16.01.2018 - Stanislav Mihulka

Naši domácí mazlíčci nám určitě mají co říct. Blíží se doba, kdy jim budeme rozumět?

Mazlíčci - Co asi naši domácí mazlíčci říkají?
Mazlíčci - Co asi naši domácí mazlíčci říkají?

Reklama

Pro mnoho lidí jsou domácí mazlíčci jako další členové domácnosti a rodiny. Mají své emoce, potřeby i problémy. Nevýhoda je ovšem v tom, že mazlíčkům není příliš rozumět.

Con Slobodchikof z Univerzity severní Arizony patří k vědcům, kteří se s tím snaží něco udělat. S kolegy vyvíjejí algoritmy, které by dokázaly přeložit do lidské řeči zvuky a také pohyby zvířat.

TIP: Chápavá němá tvář: Psi rozumějí emocím ostatních psů i svých pánů

Slobodchikof v tomto směru získal bohaté zkušenosti při svém výzkumu psounů, sociálně žijících hlodavců, kteří navzájem komunikují složitým jazykem. Nakonec se mu povedlo vyvinout nástroj, který překládá štěkavé zvuky psounů do lidem srozumitelných výrazů. Podle odborníků bychom mohli mít k dispozici překladače komunikace našich mazlíčků tak do deseti let.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907