Chcete si pořídit nové auto? Právo k nákupu je třeba získat v loterii

Přeplněnost silnic v Pekingu dosáhla takové úrovně, že právo k nákupu nového vozu je nutné vyhrát v loterii

05.06.2016 - Vilém KoubekV Pekingu s 19 miliony obyvatel jezdilo loni 7,7 milionu aut. Nicméně počet nově pořízených vozů s rostoucí životní úrovní neustále stoupá. Pekingským úřadům tak nyní přistane na stole zhruba 750 tisíc žádostí o registraci značek ročně.

Kromě skokového znečistění vzduchu to znamená také méně plynulou dopravu, a to i ve městě, kde se nové dopravní projekty předem nadhodnocovaly. Peking se tak v současnosti dělí s mexickou metropolí o poslední příčku v plynulosti dopravy, čímž trpí jednak běžný život obyvatel, ale především byznys – a to už představuje důvod situaci řešit.

TIP: Čína vytáhne do boje s nedýchatelným vzduchem mlžná děla

Od minulého roku se proto každý měsíc koná loterie a vylosovaní šťastlivci si mohou nové značky koupit – dostane se zhruba na každého třetího. Opatření se netýká stávajících majitelů aut, kteří mají při změně vozu nárok na „espézetku“ automaticky.

V Kantonu a Šanghaji zas funguje od roku 2008 systém dražeb: Zájemci mohou o značky soupeřit po telefonu či na internetu, přičemž uspěje ten, kdo zaplatí víc. Z vybraných peněz pak města financují rozvoj dálnic.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci