Chcete si pořídit nové auto? Právo k nákupu je třeba získat v loterii

05.06.2016 - Vilém Koubek

Přeplněnost silnic v Pekingu dosáhla takové úrovně, že právo k nákupu nového vozu je nutné vyhrát v loterii


Reklama

V Pekingu s 19 miliony obyvatel jezdilo loni 7,7 milionu aut. Nicméně počet nově pořízených vozů s rostoucí životní úrovní neustále stoupá. Pekingským úřadům tak nyní přistane na stole zhruba 750 tisíc žádostí o registraci značek ročně.

Kromě skokového znečistění vzduchu to znamená také méně plynulou dopravu, a to i ve městě, kde se nové dopravní projekty předem nadhodnocovaly. Peking se tak v současnosti dělí s mexickou metropolí o poslední příčku v plynulosti dopravy, čímž trpí jednak běžný život obyvatel, ale především byznys – a to už představuje důvod situaci řešit.

TIP: Čína vytáhne do boje s nedýchatelným vzduchem mlžná děla

Od minulého roku se proto každý měsíc koná loterie a vylosovaní šťastlivci si mohou nové značky koupit – dostane se zhruba na každého třetího. Opatření se netýká stávajících majitelů aut, kteří mají při změně vozu nárok na „espézetku“ automaticky.

V Kantonu a Šanghaji zas funguje od roku 2008 systém dražeb: Zájemci mohou o značky soupeřit po telefonu či na internetu, přičemž uspěje ten, kdo zaplatí víc. Z vybraných peněz pak města financují rozvoj dálnic.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907