Chladný bod horké Brazílie: Vysokohorské Morro da Igreja

04.03.2022 - Marek Telička

Přestože Morro da Igreja výškově zaostává za nejvyšším brazilským vrcholem o více než 1 000 metrů, jde o nejchladnější místo jihoamerického státu

<p>Pohled z vrcholu Morro da Igreja ukazuje pověstnou formaci nazvanou Pedra Furada, tedy Děravá skála, vytvořenou erozí větru a deště</p>

Pohled z vrcholu Morro da Igreja ukazuje pověstnou formaci nazvanou Pedra Furada, tedy Děravá skála, vytvořenou erozí větru a deště


Reklama

Vrchol Morro da Igreja, což v portugalštině znamená Kostelní hora, leží v brazilském státě Santa Catarina. Jde o jednu z nejvýraznějších zdejších hor, která sahá do nadmořské výšky 1 822 metrů. Výrazně tedy zaostává za největším vrcholem země Pico da Neblina, který se tyčí do výše 2 995 metrů nad mořem. 

TIP: Příroda chytá druhý dech: Život ze sopečného popela sopky St. Helens

Přesto ale má toto místo v rámci Brazílie jeden primát, který mu nemůže sebrat ani o tisíc metrů vyšší Pico da Neblina. Hora Morro da Igreja, jenž se nachází na jihu Brazílie, a tedy i relativně blízko jižnímu pólu, je totiž oficiálně nejchladnějším místem největšího jihoamerického státu. V červnu 1996 zde bylo naměřeno –17,8 °C.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907