Chmurná předpověď: V roce 2100 bude horko ohrožovat tři čtvrtiny světa

21.06.2017 - Stanislav Mihulka

Když je horko, přicházejí požáry. A kolem roku 2100 bude vedro všude

Požár -<p>Vlny horka jsou předzvěstí divokých požárů</p>
Požár -

Vlny horka jsou předzvěstí divokých požárů


Reklama

Když přijde vlna veder, tedy extrémní teploty po dobu několika dní nebo týdnů, tak to znamená příšerné sucho, požáry v divočině, a také hodně lidí v nemocnicích.

S postupujícím globálním oteplováním se takové vlny stávají častějšími a rozsáhlejšími. Nová vědecká studie předpovídá, že pokud nezměníme svůj přístup k emisím skleníkových plynů, tak kolem roku 2100 budou téměř tři čtvrtiny obyvatel planety vystaveny smrtícím vlnám veder.

TIP: Bude horko: Globální oteplování mění města v pekelné výhně

V té době bude na Zemi žít kolem 11,2 miliard lidí, z nichž asi 8,3 miliard zažije nejméně tři vlny vražedných veder ročně. Nejvíce postižený bude Střední Východ se subsaharskou Afrikou, plamenům veder ale podle vědců neuniknou ani lidé ve Spojených státech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Climate Change

  • Zdroj fotografií: CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907