Chraptět mohou i zvířata: Vyčerpávající daňčí vábení

14.09.2020 - redakce Přírody


Reklama

Britský vědec Alan McElligott z Univerzity královny Marie v Londýně zjistil při studiu daňků skvrnitých (Dama dama), že samci mohou v období říje z neustálého vábení samiček ochraptět. Ve své studii, založené na dlouhodobém pozorování daňků v Irsku a publikované v časopise Animal Behaviour, uvádí, že daňci vydávají vábivé zvuky na vrcholu říje víc než 3 000 krát za hodinu. Ostatní zvířata poznají podle intenzity a síly hlasového projevu velikost a postavení daňka ve stádu, takže volání samců současně zastrašuje případnou konkurenci.

TIP: Vládci říjnových lesů: Jelení námluvy z první řady

McElligott zjistil, že hlasové projevy jsou hlubší na vrcholu říje, na konci období páření jsou naopak vyšší, slabší a chraptivé. Slábnutí hlasu přičítají vědci nejen intenzivnímu používání hlasového aparátu, ale především celkovému oslabení organismu daňků. Během říje totiž přijímají málo potravy a musí často bojovat o samice, takže ztrácejí až 25 % tělesné váhy. Podobné hlasové vyčerpání lze podle dr. McElligotta pozorovat i u lidí, zvláště u intenzivně pracujících herců a učitelů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907