Chraptět mohou i zvířata: Vyčerpávající daňčí vábení

14.09.2020 - redakce Přírody


Reklama

Britský vědec Alan McElligott z Univerzity královny Marie v Londýně zjistil při studiu daňků skvrnitých (Dama dama), že samci mohou v období říje z neustálého vábení samiček ochraptět. Ve své studii, založené na dlouhodobém pozorování daňků v Irsku a publikované v časopise Animal Behaviour, uvádí, že daňci vydávají vábivé zvuky na vrcholu říje víc než 3 000 krát za hodinu. Ostatní zvířata poznají podle intenzity a síly hlasového projevu velikost a postavení daňka ve stádu, takže volání samců současně zastrašuje případnou konkurenci.

TIP: Vládci říjnových lesů: Jelení námluvy z první řady

McElligott zjistil, že hlasové projevy jsou hlubší na vrcholu říje, na konci období páření jsou naopak vyšší, slabší a chraptivé. Slábnutí hlasu přičítají vědci nejen intenzivnímu používání hlasového aparátu, ale především celkovému oslabení organismu daňků. Během říje totiž přijímají málo potravy a musí často bojovat o samice, takže ztrácejí až 25 % tělesné váhy. Podobné hlasové vyčerpání lze podle dr. McElligotta pozorovat i u lidí, zvláště u intenzivně pracujících herců a učitelů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907