Chřestýš: Ohrožený král Ameriky

16.02.2016 - Kateřina Vašků

Téměř neslyší, pachy vnímají jen jazykem, oči nezavírají ani ve spánku a smrtící jed dokážou pečlivě dávkovat. Mimo to příroda chřestýšům nadělila ještě jednu specialitu: díky infračerveným senzorům „vidí“ i ve tmě


Reklama

Chřestýši se odedávna objevovali v amerických legendách, zejména u indiánů kmene Hopi. Není divu – původní obyvatelé amerického kontinentu jejich jed využívali k rituálním účelům i k léčení, ale také do něj namáčeli hroty šípů. Všech 36 známých druhů a 70 poddruhů chřestýšů obývá území Ameriky, přičemž jejich teritorium sahá od jihu Alberty a Britské Kolumbie až po centrální Argentinu.

Predátoři dorůstající délky až 2,5 m se živí nejrůznějšími hlodavci, ptáky či žábami. Loví v noci a využívají přitom schopnost „vidět“ infračervené záření – mohou tak poměrně přesně určit velikost, druh i vzdálenost své kořisti. S výjimkou lovu však není chřestýš agresivní a případnému nebezpečí se snaží vyhnout „útěkem“. V přírodě má mnoho přirozených nepřátel včetně člověka, ale mezi ohrožené druhy se řadí spíš z jiného důvodu.

Z jeho původních teritorií zbyl totiž mnohde pouhý zlomek: například chřestýš diamantový dnes obývá jen 3 % svého někdejšího domova a k jeho posledním útočištím patří rezervace Severní Karolíny a část Louisiany.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907