Reklama


Chtěl stavět a neměl kde: Svůj dům proto postavil sousedům na střeše

14.04.2018 - Vilém Koubek

Bosna a Hercegovina je zemí neomezených možností, kde vám může projít i taková drzost jako stavba domu na střeše bytové jednotky


Reklama

Před několika lety žádal Safet Agovič městský úřad v Zenici o stavební povolení – místo na pozemku však hodlal stavět na střeše bytového domu. Radní jeho žádost samozřejmě zamítli, ale Safeta zákaz neodradil a pustil se do práce načerno.

Záhadnou souhrou okolností a náhod propašoval nahoru veškerý materiál, načež se dal do díla, aniž by se ho někdo pokusil zastavit. Když bylo hotovo, pozval Agovič i kolaudační komisi, jež následně nařídila domek zbourat. K demolici však dosud nedošlo a podivný výtvor přetrvává vysoko nad ulicemi jako výsměch městu i lákadlo na turisty.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: D. Pašalić | avaz.ba

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Avalon

Kde: Britské ostrovy
První zmínka: 12. století

Bájný ostrov, na němž měl král Artuš najít svůj poslední odpočinek, získal své jméno po jablku. Poprvé se o něm zmiňuje anglický kněz Geoffrey of Monmouth ve svých latinských Dějinách britských králů, které dopsal někdy kolem roku 1136. 

Koncem 12. století oznámili mniši ze starobylého kláštera v Glastonbury, že objevili ostatky krále Artuše i královny. To by znamenalo, že se bájný Avalon nacházel právě zde. Toto zjištění vůbec není přitažené za vlasy − Glastonbury se skutečně nacházelo na ostrově uprostřed bažin a ve staré velštině se mu skutečně říkalo Ynys Afallach, tedy Ostrov jablek.

Zbožní obyvatelé prý tehdy v hloubce 5 m našli rakev s latinským nápisem: „Zde leží slavný král Artuš na ostrově Avalon.“ Uvnitř měly ležet kostry muže a ženy.

Ostatky byly později s velkou slávou a za přítomnosti krále Edwarda I. znovu pohřbeny a až do dob reformace jim byla projevována mimořádná úcta.

Vše do sebe krásně zapadá, dnešní historici jsou ale skeptičtí. Tehdejší mniši podle nich mohli fascinující nález zinscenovat, aby ekonomicky pomohli svému klášteru, který krátce předtím vyhořel.

Zajímavosti
Revue

Nesmírně rozpálený plynný obr KELT-9b je velice blízko své hvězdě

Vesmír

Brněnští Němci vítají 15. března 1939 německou armádu. Také Jan Svoboda měl k okupantům velmi blízko

Válka

Blízko vstupu do parku se tyčí i 150 metrů vysoká Babylonská věž (foto: Shutterstock)

 

Příroda

Celý proces probíhal za přítomnosti kněze s hlavou Anubise, boha zemřelých, pohřebišť a mumifikace, který byl nejčastěji zpodobňován jako šakal

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907