Chvostoskoci pod mikroskopem: Neviditelný svět odolných skokanů

06.12.2021 - Marek Telička

Chvostoskoky byste zřejmě snadno přehlédli i na bílé desce kuchyňského stolu. Při zvětšení mikroskopem je ale vidět, že přehlédnout tyto bezobratlé skokany by byla opravdu škoda.

<p><strong>Chvostoskoci</strong> <em>(Collembola)</em> jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.</p>

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

<p>Chvostoskok <strong><em>Dicyrtomina ornata </em></strong>patří mezi zimní druhy, které jsou v přírodě vidět zhruba od října do května. Živí se drobnými půdními živočichy, detritem (neživá organická hmota) i částmi rostlin nebo pylem. Nejsou větší než jeden milimetr.</p>

Chvostoskok Dicyrtomina ornata patří mezi zimní druhy, které jsou v přírodě vidět zhruba od října do května. Živí se drobnými půdními živočichy, detritem (neživá organická hmota) i částmi rostlin nebo pylem. Nejsou větší než jeden milimetr.

<p>Jméno získali chvostoskoci podle unikátního skákacího aparátu, který je tvořen vidlicí (furca), jež je v klidovém stavu držena záchytkou (retinacul). Když se záchytka, v situaci, kdy je chvostoskok ohrožen, uvolní, je živočich vymrštěn do výše, čímž velmi rychle unikne.</p>

Jméno získali chvostoskoci podle unikátního skákacího aparátu, který je tvořen vidlicí (furca), jež je v klidovém stavu držena záchytkou (retinacul). Když se záchytka, v situaci, kdy je chvostoskok ohrožen, uvolní, je živočich vymrštěn do výše, čímž velmi rychle unikne.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907