Chvostoskoci pod mikroskopem: Neviditelný svět odolných skokanů

06.12.2021 - Marek Telička

Chvostoskoky byste zřejmě snadno přehlédli i na bílé desce kuchyňského stolu. Při zvětšení mikroskopem je ale vidět, že přehlédnout tyto bezobratlé skokany by byla opravdu škoda.

<p><strong>Chvostoskoci</strong> <em>(Collembola)</em> jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.</p>

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

<p>Chvostoskok <strong><em>Dicyrtomina ornata </em></strong>patří mezi zimní druhy, které jsou v přírodě vidět zhruba od října do května. Živí se drobnými půdními živočichy, detritem (neživá organická hmota) i částmi rostlin nebo pylem. Nejsou větší než jeden milimetr.</p>

Chvostoskok Dicyrtomina ornata patří mezi zimní druhy, které jsou v přírodě vidět zhruba od října do května. Živí se drobnými půdními živočichy, detritem (neživá organická hmota) i částmi rostlin nebo pylem. Nejsou větší než jeden milimetr.

<p>Jméno získali chvostoskoci podle unikátního skákacího aparátu, který je tvořen vidlicí (furca), jež je v klidovém stavu držena záchytkou (retinacul). Když se záchytka, v situaci, kdy je chvostoskok ohrožen, uvolní, je živočich vymrštěn do výše, čímž velmi rychle unikne.</p>

Jméno získali chvostoskoci podle unikátního skákacího aparátu, který je tvořen vidlicí (furca), jež je v klidovém stavu držena záchytkou (retinacul). Když se záchytka, v situaci, kdy je chvostoskok ohrožen, uvolní, je živočich vymrštěn do výše, čímž velmi rychle unikne.

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907