NASA částečně ztratila kontakt s Voyagerem 2, náprava se už ale rýsuje

Série naplánovaných povelů nešťastnou shodou okolností způsobila přerušení spojení mezi Zemí a Voyagerem 2, které udržuje soustava Deep Space Network

03.08.2023



Americká meziplanetární, či dnes již spíše „mezihvězdná“ sonda Voyager 2 se již nějakou dobu pohybuje mimo arbitrární hranice Sluneční soustavy. Momentálně ji od Země dělí více než 19,9 miliard kilometrů od Země. Udržovat komunikaci na takovou vzdálenost není nic jednoduchého a již tak složitou situaci nyní zkomplikoval nešťastný omyl.

Operátoři NASA, kteří udržují s Voyagerem 2 spojení, poslali v pátek 21. července 2023 sondě sérii naplánovaných povelů. Nešťastnou souhrou okolností došlo k tomu, že tyto povely nasměrovaly komunikační anténu Voyageru 2 o dva stupně mimo směr k Zemi. Sonda tak nemohla přijímat povely ani odesílat data na Zemi.

Spojení s Voyagerem 2

Spojení mezí pozemskými operátory a Voyagerem 2 zprostředkovávají pozemní antény soustavy Deep Space Network (DSN). Soustavu tvoří trojice stanic, které jsou umístěné v Mohavské poušti v Kalifornii, ve španělském Robledo de Chavela nedaleko Madridu a v komplexu nacházejícím se zhruba 40 kilometrů od australské Canberry. Po nešťastné změně orientace antény sondy se bohužel zdálo, že soustava DSN bude mimo hru.

V úterý 1. srpna se ale síti DSN podařilo prostřednictvím několika antén signál sondy zachytit. Je sice příliš slabý na to, aby z něj bylo možné získat konkrétní data (například o trajektorii), zachycený signál ale potvrzuje, že je sonda funkční, vysílá a pokračuje ve své pouti vesmírem.

Přestože současná situace je pro operátory NASA nepříjemná, rozhodně není nic ztraceno. Systém sondy je naprogramovaný tak, aby se několikrát ročně automaticky resetoval a nastavil komunikační anténu do správného směru. K dalšímu resetu Voyageru 2 dojde letos 15. října, kdy by se vše mělo vrátit do normálu.

TIP: V Austrálii opravili klíčovou rádiovou anténu a NASA se spojila s Voyagerem 2

Ještě před tímto datem se NASA pokusí odeslat sondě sekvenci povelů, které by směrování antény měly opravit. I v případě neúspěchu jsou ale operátoři přesvědčeni, že sonda bude bez potíží pokračovat v současném kurzu. Ať už dojde k obnovení komunikace se sondou anebo ne, Voyager 2 bude mít energii zhruba do roku 2026. Potom veškerá komunikace ustane definitivně. I pak ale bude tento mezihvězdný vyslanec pokračovat ve své pouti vesmírem.


Další články v sekci