Chytré elektronické cévy mohou léčit poranění nebo dávkovat léky

05.10.2020 - Stanislav Mihulka

Cévy rozvádějí po těle krev, elektronická céva toho dovede mnohem víc...

<p>Cévy obvykle rozvádějí po těle krev a mízu. Elektronická céva toho dovede mnohem víc.</p>

Cévy obvykle rozvádějí po těle krev a mízu. Elektronická céva toho dovede mnohem víc.


Reklama

Cévy v lidském těle rozvádějí tělní tekutiny, tedy krev a mízu. Odborníci se již delší dobu snaží nahrazovat části cév biotechnologicky vylepšenými cévami kvůli výzkumu, léčbě selhání ledvin nebo třeba při odstraňování zablokovaných cév u kardiovaskulárních chorob. Až doposud šlo ale prakticky vždy o výměnu za vylepšenou cévu, která funguje podobně jako původní céva a rozvádí krev.

Xingyu Jiang z čínské univerzity Southern University of Science and Technology výzkumného centra National Center for NanoScience and Technology se svým týmem vyvíjejí „elektronické“ cévy, které nejsou jen pasivním „potrubím“, ale budou hrát aktivní roli v léčbě pacienta. Elektronickou cévu tvoří kovopolymerová membrána, která je elektricky vodivá.

TIP: Nejnovější umělé cévy mohou růst během života pacienta

Takové zařízení je ohebné, biologicky bezpečné a zároveň rozložitelné v lidském těle. Vylepšená céva obsahuje elektronické obvody, které mohou zajistit rozmanité funkce, jako například elektronicky ovládané dávkování léčiv. Tvůrci elektronické cévy rovněž experimentálně potvrdili, že pomocí elektrické stimulace může urychlovat růst a migraci buněk, a tím pádem i hojení poranění. 

Pokusy na laboratorních zvířatech zase ukázaly, že je možné mít v těle elektronickou cévu celé měsíce a přitom v jejím okolí nejsou žádné stopy po zánětech. V budoucnu by mohly vzniknout elektronické implantáty, které budou integrované s oběhovou soustavou nebo i vnitřními orgány. Mohlo by to podstatně zlepšit léčbu celé řady závažných onemocnění.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií:

    NCNST, Xingyu Jiang

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907