Chytré elektronické cévy mohou léčit poranění nebo dávkovat léky

05.10.2020 - Stanislav Mihulka

Cévy rozvádějí po těle krev, elektronická céva toho dovede mnohem víc...

<p>Cévy obvykle rozvádějí po těle krev a mízu. Elektronická céva toho dovede mnohem víc.</p>

Cévy obvykle rozvádějí po těle krev a mízu. Elektronická céva toho dovede mnohem víc.


Reklama

Cévy v lidském těle rozvádějí tělní tekutiny, tedy krev a mízu. Odborníci se již delší dobu snaží nahrazovat části cév biotechnologicky vylepšenými cévami kvůli výzkumu, léčbě selhání ledvin nebo třeba při odstraňování zablokovaných cév u kardiovaskulárních chorob. Až doposud šlo ale prakticky vždy o výměnu za vylepšenou cévu, která funguje podobně jako původní céva a rozvádí krev.

Xingyu Jiang z čínské univerzity Southern University of Science and Technology výzkumného centra National Center for NanoScience and Technology se svým týmem vyvíjejí „elektronické“ cévy, které nejsou jen pasivním „potrubím“, ale budou hrát aktivní roli v léčbě pacienta. Elektronickou cévu tvoří kovopolymerová membrána, která je elektricky vodivá.

TIP: Nejnovější umělé cévy mohou růst během života pacienta

Takové zařízení je ohebné, biologicky bezpečné a zároveň rozložitelné v lidském těle. Vylepšená céva obsahuje elektronické obvody, které mohou zajistit rozmanité funkce, jako například elektronicky ovládané dávkování léčiv. Tvůrci elektronické cévy rovněž experimentálně potvrdili, že pomocí elektrické stimulace může urychlovat růst a migraci buněk, a tím pádem i hojení poranění. 

Pokusy na laboratorních zvířatech zase ukázaly, že je možné mít v těle elektronickou cévu celé měsíce a přitom v jejím okolí nejsou žádné stopy po zánětech. V budoucnu by mohly vzniknout elektronické implantáty, které budou integrované s oběhovou soustavou nebo i vnitřními orgány. Mohlo by to podstatně zlepšit léčbu celé řady závažných onemocnění.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií:

    NCNST, Xingyu Jiang
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907