Chytré elektronické cévy mohou léčit poranění nebo dávkovat léky

05.10.2020 - Stanislav Mihulka

Cévy rozvádějí po těle krev, elektronická céva toho dovede mnohem víc...

<p>Cévy obvykle rozvádějí po těle krev a mízu. Elektronická céva toho dovede mnohem víc.</p>

Cévy obvykle rozvádějí po těle krev a mízu. Elektronická céva toho dovede mnohem víc.


Reklama

Cévy v lidském těle rozvádějí tělní tekutiny, tedy krev a mízu. Odborníci se již delší dobu snaží nahrazovat části cév biotechnologicky vylepšenými cévami kvůli výzkumu, léčbě selhání ledvin nebo třeba při odstraňování zablokovaných cév u kardiovaskulárních chorob. Až doposud šlo ale prakticky vždy o výměnu za vylepšenou cévu, která funguje podobně jako původní céva a rozvádí krev.

Xingyu Jiang z čínské univerzity Southern University of Science and Technology výzkumného centra National Center for NanoScience and Technology se svým týmem vyvíjejí „elektronické“ cévy, které nejsou jen pasivním „potrubím“, ale budou hrát aktivní roli v léčbě pacienta. Elektronickou cévu tvoří kovopolymerová membrána, která je elektricky vodivá.

TIP: Nejnovější umělé cévy mohou růst během života pacienta

Takové zařízení je ohebné, biologicky bezpečné a zároveň rozložitelné v lidském těle. Vylepšená céva obsahuje elektronické obvody, které mohou zajistit rozmanité funkce, jako například elektronicky ovládané dávkování léčiv. Tvůrci elektronické cévy rovněž experimentálně potvrdili, že pomocí elektrické stimulace může urychlovat růst a migraci buněk, a tím pádem i hojení poranění. 

Pokusy na laboratorních zvířatech zase ukázaly, že je možné mít v těle elektronickou cévu celé měsíce a přitom v jejím okolí nejsou žádné stopy po zánětech. V budoucnu by mohly vzniknout elektronické implantáty, které budou integrované s oběhovou soustavou nebo i vnitřními orgány. Mohlo by to podstatně zlepšit léčbu celé řady závažných onemocnění.

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií: Xingyu Jiang et al. (2020)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907