Chytrý hydrogel uvolňuje léčebné nanočástice v přítomnosti patogenních bakterií

14.06.2022 - Stanislav Mihulka

Nově vyvinutý hydrogel je citlivý na bakteriální enzymy a v jejich přítomnosti automaticky uvolňuje léčivé nanočástice

<p>Léčivý hydrogel s nanočásticemi by mohl představovat novou zbraň proti bakteriím. <em>(foto: Pixabay)</em></p>

Léčivý hydrogel s nanočásticemi by mohl představovat novou zbraň proti bakteriím. (foto: Pixabay)


Reklama

U poranění jsou častou komplikací bakteriální infekce. V dnešní době se v takových případech často preventivně podávají antibiotika, což ale může vést k rozvoji nežádoucí rezistence. Odborníci z americké Brownovy univerzity hodlají tento problém řešit pomocí léčivého hydrogelu. Obsahuje terapeutické nanočástice, které navíc uvolní jen v případě, kdy se skutečně objeví patogenní bakterie.

„Vyvinuli jsme chytrý systém pro aplikaci léčiva, který je spouštěný přítomností bakterií,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Anita Shukla. „Vycházeli jsme z toho, že tyto technologie přispívají ke snižování množství používaných léků a zároveň snižují jak vedlejší účinky léčby bakteriální infekce, tak i rozvoj rezistencí.“

Hydrogel se senzorem

Jde o polymerový hydrogel, který je citlivý na přítomnost bakteriálních enzymů beta-laktamáz. Tyto enzymy jsou typické pro patogenní bakterie. Jejich přítomnost vede k degradaci spojovacího polymeru v hydrogelu, čímž dojde k rozvolnění struktury tohoto materiálu a uvolnění nanočástic, které útočí na bakterie.

TIP: Inteligentní náplast, která světélkuje, když se do rány dostane infekce

„Je zajímavé, že enzymy beta-laktamázy ve skutečnosti hrají významnou roli v rozvoji bakteriálních rezistencí. Ničí totiž betalaktamová antibiotika, jejichž typickými představiteli jsou penicilíny nebo cefalosporiny,“ uvádí Shukla. „My jsme vzali tento účinný obranný mechanismus bakterií a použili jsme ho proti nim.“ Badatelé pokračují ve vývoji chytrého gelu, který by rádi dotáhli až do klinického využití.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907