Čich bez nosu: Neuromorfní čip Loihi od Intelu se učí rozlišovat vůně

19.03.2020 - Stanislav Mihulka

Vývojáři ve spolupráci s neurofyziology se snaží zjistit, zda by nám s vývojem výkonného umělého čichu nepomohla umělá inteligence

<p>„Čichový“ čip Loihi je vybavený 130 tisíci „neurony“, které propojuje 130 milionů synapsí.</p>

„Čichový“ čip Loihi je vybavený 130 tisíci „neurony“, které propojuje 130 milionů synapsí.


Reklama

Pokročilé počítače a elektronické systémy posilují naše smysly. Můžeme díky nim mít třeba nadlidský zrak nebo sluch. Pokud jde ale o čich, tam už je to mnohem obtížnější. Lidský nos není nijak zvlášť zázračně výkonný, zvláště když ho porovnáme s jinými živočichy. Stále je to ale poměrně složitý systém, který zahrnuje asi 450 různých čichových receptorů. Člověk dokáže nosem údajně rozlišit až miliony různých odérů. Pro popis pachů a vůní nám ale na rozdíl od barev či tónů chybějí správná slova.

Vývojáři společnosti Intel ve spolupráci s americkými neurofyziology specializovanými na čich zjišťují, zda by nám s vývojem výkonného umělého čichu nepomohla umělá inteligence. Zatím vyvinuli neuromorfní počítačový čip Loihi, který má celkem 130 tisíc umělých „neuronů“, pospojovaných 130 miliony umělých „synapsí“. Jejich spojení se navíc může měnit, což čipu umožňuje, aby se mohl „učit“.

TIP: Laboratoř na čipu od IBM pomůže lékařům detekovat rakovinu

Čip Loihi je nesmírně efektivní ve využívání energie. Spotřebuje asi tak tisícinu energie oproti klasickému čipu, který by mohl řešit podobné úlohy. Vývojáři připojili čip Loihi na celkem 72 chemických senzorů, které mu posílají data. V této sestavě umístili „čichový“ čip do aerodynamického tunelu, kam pouštěli 10 různých pachů. Loihi se je učil rozpoznávat a budoval si přitom vlastní „mozkové“ dráhy. Podobné neuromorfní čipy by se mohly stát základem pokročilých „elektronických nosů“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Intel

  • Zdroj fotografií: Walden Kirsch / Intel Corporation

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907