Cikády na tripu: Parazitická houba ničí své hostitele pomocí drog

30.06.2019 - Stanislav Mihulka

Parazitické houby dopují své oběti psychedelickým koktejlem amfetaminů a halucinogenů

<p>Infikovaná cikáda s houbou patrnou v oblasti bývalého zadečku</p>

Infikovaná cikáda s houbou patrnou v oblasti bývalého zadečku


Reklama

Houba hmyzomorka rodu Massospora cicadina žije v cikádách. Již dříve se vědělo, že tenhle záludný parazit manipuluje chování cikád ve svůj prospěch. A vědci teď zjistili, jak to hmyzomorka dělá.

V infikovaných cikádách totiž objevili stopy amfetaminů a halucinogenů, které houba zřejmě pumpuje do svého hostiteleCikáda prorostlá houbou a plná stimulujících látek se pustí do bezuzdných kopulací. Tato houba se totiž může přenášet při sexu cikád.

Infikovaní samci se dokonce zmateně pokoušejí kopulovat s jinými samci cikád. A situace nemocných cikád se neustále zhoršuje, kvůli koktejlu látek od houby si toho postižené cikády ale vlastně ani moc nevšímají.

TIP: Pozor, již přicházejí! Severovýchod USA brzy zaplaví miliardy cikád

Osud takových cikád nakonec připomíná scény z hororu. Zombifikované cikády létají kolem a přitom se zaživa rozpadají na kusy. Dolů prší těla cikád a také infekční zárodky houby, které se tak dostávají na další oběti. V americké Pensylvánii se letos objevuje nová generace cikád, které předtím strávily jako larvy dlouhé roky pod zemí. Některé z nich čeká záhuba ve smrtícím objetí houby a v rauši z psychedelického koktejlu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907