Čína posílá do služby AG600, největší obojživelné letadlo světa

01.08.2016 - Stanislav Mihulka

Rekordně velký obojživelný letoun by měl hasit lesní požáry a zachraňovat lidi na moři


Reklama

Čína v těchto dnech uvádí do provoz nový obojživelný letoun AG600. Podle prohlášení výrobce Aviation Industry Corporation of China (AVIC) jde o stroj velikosti Boeingu 737, což z něj dělá největší obojživelné letadlo na světě.

AG600 měří na délku 37 metrů a jeho křídla mají rozpětí 38,8 metrů. Ke vzletu potřebuje pevnou zemi anebo vodní hladinu o délce 1 500 metrů, šířce 200 metrů a hloubce 2,5 metru.

TIP: Rychle, ale také tiše: NASA vyvíjí méně hlučná nadzvuková letadla

Letadlo poháněné čtyřmi turbovrtulovými motory může letět nepřetržitě 12 hodin, přičemž doletí do vzdálenosti až 4 500 kilometrů. Podle dostupných informací je letadlo AG600 určeno převážně pro domácí trh. Mělo by v Číně hasit lesní požáry a zachraňovat lidi z mořské hladiny. Během jednoho letu stroj pojme až 12 tun vody na hašení nebo 50 zachráněných.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Xinhua

  • Zdroj fotografií: Xinhua

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907