Čína přiznává „mírné problémy“ na přehradě Tři soutěsky

24.07.2020 - Martin Reichman

Čína bojuje s nejhoršími záplavami za posledních několik desítek let a napjatá situace panuje i na největší přehradě světa – Tři soutěsky. Čínské úřady přiznávají, že extrémní přívaly vody zde způsobily mírné škody


Reklama

Čína bojuje s nejhoršími záplavami za posledních několik desítek let. Nejhůře jsou na tom podle dostupných informací provincie Chu-pej, Chu-nan a Ťiang-si. Právě na území provincie Chu-pej se přitom nachází největší přehrada na světě – Tři soutěsky, která vodu zatím zadržuje. Hladina ale i zde rychle stoupá.

S dosud největší hladinou vody zápasila přehrada při ničivých povodních v létě 2010, kdy voda dosáhla výšky 158 metrů, což je 13 metrů nad hranicí povodňového stavu. Nyní hladina dosahuje výšky 162 metrů i přes to, že provozovatelé přistoupili k masivnímu upouštění. 

Že je situace vážná opatrně připouští i čínské úřady. Podle čínské státní zpravodajské agentury Sin-chua došlo na některých nestrukturálních periferních částech hráze k blíže neupřesněným škodám. Agentura ale s odvoláním na vyjádření provozovatele vodního díla zdůrazňuje, že škody nemají vliv na schopnost přehrady zadržovat vodu a všechny metriky odpovídají návrhovým parametrům. Žádné z 12 tisíc čidel, které přehradu monitorují, nevykazuje a ani nevykazovalo nadlimitní hodnoty.

Podle hlavního inženýra společnosti Čang Šu-kuanga je odhadovaná životnost přehrady 500 let. Pevnost hráze se podle něj navíc v čase zvyšuje, což je dáno složením použitého betonu. Ten podle Šu-kuanga reaguje s vodou a vytváří tak stále pevnější vazby. Maximální pevnosti by tak měla přehrada dosáhnout za 100 let. Poté bude postupně stárnout.

TIP: Končí éra obřích přehrad? Velké vodní stavby představují časovanou bombu

Největší zaznamenaná povodeň v Číně za posledních 2 500 let byla ta z roku 1870. Tehdy ve řekou Jang-c’-ťiang valilo více než 100 tisíc metrů krychlových vody za sekundu. Přehrada Tři soutěsky je podle čínských inženýrů navržena na mnohem vyšší průtok – ve svém maximu má zvládnout průtok až 124 300 metrů krychlových za sekundu.

Megalomanská přehrada delší než Česko

Čínská přehrada Tři soutěsky je monumentálním dílem ve všech ohledech. Přehradní hráz s délkou 2 335 metrů a výškou 181 metrů zadržuje necelých 40 km³ vody v jezeru, které se táhne 660 kilometrů daleko (pro srovnání: Česká republika má na délku 493 km) a má rozlohu přes 1 000 km². Celkový výkon několika desítek turbín a generátorů je 22,5 GW, což je jedenáctinásobek výkonu JE Dukovany. Na druhou stranu bylo při stavbě vysídleno přes milion lidí ze stovek měst, přehradní nádrži hrozí zanášení velkým množstvím splavenin, strmým svahům na březích zase sesuvy způsobující jezerní tsunami..

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907