Čína se mění v poušť: Tisíce kilometrů úrodné půdy ročně pohltí písek

19.05.2016 - redakce 100+1

Tisíce kilometrů úrodné půdy ročně v Číně pohltí písek. Jde o následek masivního odlesňování, pastevectví a zemědělského přetěžování půdy


Reklama

Podle odborníků je až čtvrtina území Číny postižena dezertifikací – degradativním procesem přeměny úrodné půdy v pouště nebo polopouště

Nejvíce zasažené oblasti se nacházejí na jižní a jihovýchodní hranici pouště Gobi. Tato přes 1,3 milionu kilometrů čtverečních velká poušť každoročně pohltí dalších 3 600 km² luk a pastvin. Přestože již od roku 1978 existuje zalesňovací projekt „Velká zelená zeď“, zvrátit trend desertifikace se nedaří. V posledních deseti letech musely čínské úřady přistoupit dokonce k nucené „ekologické migraci“, během níž byly kvůli suchu a zhoršujícím se klimatickým podmínkám přesídleny miliony lidí. Roční ztráty v souvislosti s dezertifikací odborníci odhadují na 6,9 miliardy dolarů.

Problém rozšiřující se pouště ale zdaleka není jen problémem Číny – během bouří je drobný písečný prach unášen stovky a tisíce kilometrů za hranice země – „čínský písečný prach“ zaznamenali i obyvatelé francouzských Alp a Nového Zélandu.

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Flickr, Tiffany Wüest

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907