Čínská sonda, která chce přistát na rudé planetě, poprvé vyfotila svůj cíl

09.02.2021 - Martin Reichman

Čínská sonda, která míří k Marsu, poslala na Zemi první snímek rudé planety. Snímek sonda pořídila ze vzdálenosti 2,2 milionu kilometrů od rudé planety.

<p>Snímek Marsu pořízený sondou Tchien-wen. Ve výřezu vizualizace přistávacího modulu. | <em>zdroj: Čínský národní vesmírný úřad (CNSA)</em></p>

Snímek Marsu pořízený sondou Tchien-wen. Ve výřezu vizualizace přistávacího modulu. | zdroj: Čínský národní vesmírný úřad (CNSA)


Reklama

Nejčerstvější marsovská mise Číny odstartovala loni v červenci. Po půl roce je sonda Tchien-wen (Tianwen) vzdálená 1,1 milionu kilometrů od Marsu a 184 milionů kilometrů daleko od Země. Očekává se, že Tchien-wen dorazí ještě tento týden na oběžnou dráhu Marsu. V květnu se pokusí na jeho povrch spustit marsovské vozítko, které by mělo zkoumat oblast Utopia Planitia na severní polokouli rudé planety po dobu 90 dní. Jde o oblast, kde v minulosti přistály i americké sondy Viking 1 (1976) a Pathfinder (1997).

Pokud se vše úspěšně podaří, stane se Čína první zemí, která při první misi k Marsu dostala sondu na oběžnou dráhu této planety a na její povrch vyslala výzkumné vozidlo. To by mělo mít celou řadu vědeckých úkolů. Tím hlavním bude analýza složení marsovského povrchu a mapování rudé planety, zejména s ohledem na možné zdroje vody. Neméně důležitým cílem bude pátrání po stopách života – ať už toho dávno zmizelého, nebo i toho, který by se mohl v některých částech planety ukrývat dodnes. 

TIP: Vesmírné ambice: Čína připravuje přistání lidské posádky na Měsíci

Celá mise má také sloužit jako demonstrace a otestování technologie, která by měla být základem budoucí čínské výpravy k Marsu. Ta by měla vyrazit přibližně za deset let a měla by vzorky půdy nejen studovat na místě, ale dokonce je dopravit zpět na Zemi k detailním analýzám.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN, CNSA

  • Zdroj fotografií: Čínský národní vesmírný úřad (CNSA)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907