Reklama


Čínské pohoří Huangšan: Hory plné poezie

26.12.2018 - Marek Telička

Ve východní části Číny v provincii Anhui se nachází nepříliš rozlehlý, ale významný horský hřeben Huangšan, což doslova znamená „Žlutá hora“. Tato oblast je známá malebnými východy slunce rámovaných staletými borovicemi, rozeklanými žulovými vrcholky a mraky, které 200 dní v roce šplhají po některém z horských úbočí

<p>Huangšan se často objevuje na tradičních čínských kresbách a v literatuře. Toto místo je součástí světového dědictví UNESCO a jednou z hlavních turistických atrakcí Číny.</p>

Huangšan se často objevuje na tradičních čínských kresbách a v literatuře. Toto místo je součástí světového dědictví UNESCO a jednou z hlavních turistických atrakcí Číny.


Reklama

Hřeben Huangšanu je tvořen horninami, které byly během druhohor před zhruba 100 miliony let vyzdviženy ze dna starověkého moře. Charakteristický tvar pak pohoří získalo v době čtvrtohor. Jeho svahy jsou hustě porostlé až do nadmořské výšky kolem 1 000 metrů a osamělé stromy je možné spatřit i ve výšce 1 800 m n. m.

TIP: Žluté hory: Výstup jen na vlastní nebezpečí

Tři nejvyšší hory Huangšanu mají poetická pojmenování: Lotosový vrchol (1 864 m), Vrchol jasného hřebene (1 840 m) a Nebeský vrchol (1 829 m). V těchto jménech se odráží obrovský význam, který má pohoří pro čínské umění. Scenérie Huangšanu inspirovaly početná literární a malířská díla. Ve svých básních je opěvuje taková osobnost čínské literatury, jako například Li Bai. O „Žlutých horách“ bylo napsáno přes 20 000 básní a po Huangšanu byla pojmenována malířská škola a styl.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle záznamů Theodora Morella bral Hitler 74 různých léků a substancí, včetně heroinu, kokainu a injekcí testosteronu.

Zajímavosti

Astroláb - Starý navigační nástroj z portugalské lodi.

Věda

Autonomní minihelikoptéra Mars Helicopter se chystá na rudou planetu.

Vesmír

Na účastníky čekaly popravy i konfiskace

Historie
Revue

 Mnoho prvoválečných pilotů mělo po válce problém s uplatněním. Ne tak Hermann Göring, jenž dosáhl 22 vítězství a po roce 1918 se spřáhl s nacisty.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907