Čínské pohoří Huangšan: Hory plné poezie

26.12.2018 - Marek Telička

Ve východní části Číny v provincii Anhui se nachází nepříliš rozlehlý, ale významný horský hřeben Huangšan, což doslova znamená „Žlutá hora“. Tato oblast je známá malebnými východy slunce rámovaných staletými borovicemi, rozeklanými žulovými vrcholky a mraky, které 200 dní v roce šplhají po některém z horských úbočí

<p>Huangšan se často objevuje na tradičních čínských kresbách a v literatuře. Toto místo je součástí světového dědictví UNESCO a jednou z hlavních turistických atrakcí Číny.</p>

Huangšan se často objevuje na tradičních čínských kresbách a v literatuře. Toto místo je součástí světového dědictví UNESCO a jednou z hlavních turistických atrakcí Číny.


Reklama

Hřeben Huangšanu je tvořen horninami, které byly během druhohor před zhruba 100 miliony let vyzdviženy ze dna starověkého moře. Charakteristický tvar pak pohoří získalo v době čtvrtohor. Jeho svahy jsou hustě porostlé až do nadmořské výšky kolem 1 000 metrů a osamělé stromy je možné spatřit i ve výšce 1 800 m n. m.

TIP: Žluté hory: Výstup jen na vlastní nebezpečí

Tři nejvyšší hory Huangšanu mají poetická pojmenování: Lotosový vrchol (1 864 m), Vrchol jasného hřebene (1 840 m) a Nebeský vrchol (1 829 m). V těchto jménech se odráží obrovský význam, který má pohoří pro čínské umění. Scenérie Huangšanu inspirovaly početná literární a malířská díla. Ve svých básních je opěvuje taková osobnost čínské literatury, jako například Li Bai. O „Žlutých horách“ bylo napsáno přes 20 000 básní a po Huangšanu byla pojmenována malířská škola a styl.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přemysl Otakar II. a jeho syn Václav zlepšili postavení Židů v českých zemích.

Historie

Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.

Cestování
Reklama

Zbrusu nový kráter na Marsu

Vesmír

V Grónsku mizí led přímo před očima

Věda

PzKpfw IV Ausf. H od instrukční divize Lehr v předvečer vylodění v Normandii

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907