Reklama


Čínské pohoří Huangšan: Hory plné poezie

26.12.2018 - Marek Telička

Ve východní části Číny v provincii Anhui se nachází nepříliš rozlehlý, ale významný horský hřeben Huangšan, což doslova znamená „Žlutá hora“. Tato oblast je známá malebnými východy slunce rámovaných staletými borovicemi, rozeklanými žulovými vrcholky a mraky, které 200 dní v roce šplhají po některém z horských úbočí

<p>Huangšan se často objevuje na tradičních čínských kresbách a v literatuře. Toto místo je součástí světového dědictví UNESCO a jednou z hlavních turistických atrakcí Číny.</p>

Huangšan se často objevuje na tradičních čínských kresbách a v literatuře. Toto místo je součástí světového dědictví UNESCO a jednou z hlavních turistických atrakcí Číny.


Reklama

Hřeben Huangšanu je tvořen horninami, které byly během druhohor před zhruba 100 miliony let vyzdviženy ze dna starověkého moře. Charakteristický tvar pak pohoří získalo v době čtvrtohor. Jeho svahy jsou hustě porostlé až do nadmořské výšky kolem 1 000 metrů a osamělé stromy je možné spatřit i ve výšce 1 800 m n. m.

TIP: Žluté hory: Výstup jen na vlastní nebezpečí

Tři nejvyšší hory Huangšanu mají poetická pojmenování: Lotosový vrchol (1 864 m), Vrchol jasného hřebene (1 840 m) a Nebeský vrchol (1 829 m). V těchto jménech se odráží obrovský význam, který má pohoří pro čínské umění. Scenérie Huangšanu inspirovaly početná literární a malířská díla. Ve svých básních je opěvuje taková osobnost čínské literatury, jako například Li Bai. O „Žlutých horách“ bylo napsáno přes 20 000 básní a po Huangšanu byla pojmenována malířská škola a styl.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907