Čínský experiment: Zárodky savců se poprvé vyvíjely na oběžné dráze

21.04.2016 - Stanislav Mihulka

Experimenty na myších potvrdily, že se embrya savců mohou vyvíjet i ve vesmíru. Čekají nás těhotenství na oběžné dráze?


Reklama

Jaké by asi bylo těhotenství na oběžné dráze? Lidé to ještě nezakusili, ale myši už ano. Čínští badatelé uskutečnili experimenty s myšími embryi ve vesmíru. Na palubě svého satelitu SJ-10 vypustili na oběžnou dráhu asi 6 tisíc myších embryí v ranné fázi zárodečného vývoje. Zárodky byly v té době pouhé 2 dny staré a skládaly se ze 2 buněk.

TIP: Jak na oběžné dráze prosperují mikrobi?

Satelit se po několika dnech vrátil zpět na Zemi a vědci zjistili, že se některá embrya vyvíjela dál, do stádia blastocysty. Vědci tak úplně poprvé potvrdili, že se čerstvá embrya savců mohou vyvíjet i v kosmickém prostoru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, China Daily

  • Zdroj fotografií: Institute of Zoology, CASDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907