Čínský rover Nefritový králík narazil na podivuhodný „pomezní kámen“

Rover mise Čchang-e 4 objevil protáhlý kámen, který by mohl být pozůstatkem nedávného impaktu na povrchu Měsíce

15.02.2021 - Stanislav Mihulka



Čtrnáct pozemských dní trvající lunární noci představují velkou výzvu pro robotické aparáty, které na Měsíci operují. Během této doby je lunární povrch osvětlený toliko světlem odraženým z modré Země, takže teploty zde klesají pod mínus 170 stupňů. Své o tom ví i čínský lander a rover Nefritový králík 2, který má za sebou již 27. lunární noc. Obě zařízení operují na odvrácené straně Měsíce již déle než dva roky.

Pomezní kámen

K nejnovějšímu znovuobnovení činnosti obou zařízení došlo podle informací Čínské vesmírné agentury v sobotu 6. února a šlo o probuzení vskutku plodné. Rover totiž narazil na velmi zvláštní protáhlý kámen, který doslova ční z měsíčního terénu, jako nějaký pomezní kámen. Tým mise si poté naplánoval přiblížení roveru k tomuto kameni a jeho prozkoumání zařízením Visible and Near-infrared Imaging Spectrometer (VNIS). Uvedený přístroj detekuje a analyzuje světlo, které je zkoumaným materiálem rozptýlené či odražené, a zjišťuje tak jeho složení.

Se zařízením VNIS už rover Nefritový králík 2 zkoumal řadu měsíčních kamenů a vzorků regolitu, s nimiž se setkal na své cestě kráterem Von Kármán. Byly mezi nimi zvláštní kusy nataveného skla nebo materiál, který možná pochází z měsíčního pláště. Až VNIS „pomezní kámen“ prostuduje, mělo být jasněji o jeho původu.

TIP: Zvláštní nález: Nefritový králík objevil na Měsíci neznámou barevnou substanci

Odborníci, jako například Dan Moriarty z centra NASA, se na základě dostupných indicií domnívají, že „pomezní kámen“ je geologicky mladý, a že se na svém současném místě objevil teprve nedávno. Podle Moriartyho odhadů kámen pochází z některého blízkého kráteru, odkud přilétl při dopadu tělesa, které ten kráter vytvořilo. Lander a rover mise Čchang-e 4 již dávno překonaly plánovanou životnost 90 pozemských dní. Rover od svého nasazení 3. ledna 2019 urazil vzdálenost 628 metrů.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Čínská národní vesmírná agentura (CNSA CC BY 4.0)


Další články v sekci