Čínský rover Nefritový králík narazil na podivuhodný „pomezní kámen“

15.02.2021 - Stanislav Mihulka

Rover mise Čchang-e 4 objevil protáhlý kámen, který by mohl být pozůstatkem nedávného impaktu na povrchu Měsíce

<p>Snímek lunárního povrchu s objeveným „pomezním kamenem“. | <em>zdroj: Čínská národní vesmírná agentura (CNSA CC BY 4.0)</em></p>

Snímek lunárního povrchu s objeveným „pomezním kamenem“. | zdroj: Čínská národní vesmírná agentura (CNSA CC BY 4.0)


Reklama

Čtrnáct pozemských dní trvající lunární noci představují velkou výzvu pro robotické aparáty, které na Měsíci operují. Během této doby je lunární povrch osvětlený toliko světlem odraženým z modré Země, takže teploty zde klesají pod mínus 170 stupňů. Své o tom ví i čínský lander a rover Nefritový králík 2, který má za sebou již 27. lunární noc. Obě zařízení operují na odvrácené straně Měsíce již déle než dva roky.

Pomezní kámen

K nejnovějšímu znovuobnovení činnosti obou zařízení došlo podle informací Čínské vesmírné agentury v sobotu 6. února a šlo o probuzení vskutku plodné. Rover totiž narazil na velmi zvláštní protáhlý kámen, který doslova ční z měsíčního terénu, jako nějaký pomezní kámen. Tým mise si poté naplánoval přiblížení roveru k tomuto kameni a jeho prozkoumání zařízením Visible and Near-infrared Imaging Spectrometer (VNIS). Uvedený přístroj detekuje a analyzuje světlo, které je zkoumaným materiálem rozptýlené či odražené, a zjišťuje tak jeho složení.

Se zařízením VNIS už rover Nefritový králík 2 zkoumal řadu měsíčních kamenů a vzorků regolitu, s nimiž se setkal na své cestě kráterem Von Kármán. Byly mezi nimi zvláštní kusy nataveného skla nebo materiál, který možná pochází z měsíčního pláště. Až VNIS „pomezní kámen“ prostuduje, mělo být jasněji o jeho původu.

TIP: Zvláštní nález: Nefritový králík objevil na Měsíci neznámou barevnou substanci

Odborníci, jako například Dan Moriarty z centra NASA, se na základě dostupných indicií domnívají, že „pomezní kámen“ je geologicky mladý, a že se na svém současném místě objevil teprve nedávno. Podle Moriartyho odhadů kámen pochází z některého blízkého kráteru, odkud přilétl při dopadu tělesa, které ten kráter vytvořilo. Lander a rover mise Čchang-e 4 již dávno překonaly plánovanou životnost 90 pozemských dní. Rover od svého nasazení 3. ledna 2019 urazil vzdálenost 628 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Čínská národní vesmírná agentura (CNSA CC BY 4.0)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907