Čínský rover Nefritový králík narazil na podivuhodný „pomezní kámen“

15.02.2021 - Stanislav Mihulka

Rover mise Čchang-e 4 objevil protáhlý kámen, který by mohl být pozůstatkem nedávného impaktu na povrchu Měsíce

<p>Snímek lunárního povrchu s objeveným „pomezním kamenem“. | <em>zdroj: Čínská národní vesmírná agentura (CNSA CC BY 4.0)</em></p>

Snímek lunárního povrchu s objeveným „pomezním kamenem“. | zdroj: Čínská národní vesmírná agentura (CNSA CC BY 4.0)


Reklama

Čtrnáct pozemských dní trvající lunární noci představují velkou výzvu pro robotické aparáty, které na Měsíci operují. Během této doby je lunární povrch osvětlený toliko světlem odraženým z modré Země, takže teploty zde klesají pod mínus 170 stupňů. Své o tom ví i čínský lander a rover Nefritový králík 2, který má za sebou již 27. lunární noc. Obě zařízení operují na odvrácené straně Měsíce již déle než dva roky.

Pomezní kámen

K nejnovějšímu znovuobnovení činnosti obou zařízení došlo podle informací Čínské vesmírné agentury v sobotu 6. února a šlo o probuzení vskutku plodné. Rover totiž narazil na velmi zvláštní protáhlý kámen, který doslova ční z měsíčního terénu, jako nějaký pomezní kámen. Tým mise si poté naplánoval přiblížení roveru k tomuto kameni a jeho prozkoumání zařízením Visible and Near-infrared Imaging Spectrometer (VNIS). Uvedený přístroj detekuje a analyzuje světlo, které je zkoumaným materiálem rozptýlené či odražené, a zjišťuje tak jeho složení.

Se zařízením VNIS už rover Nefritový králík 2 zkoumal řadu měsíčních kamenů a vzorků regolitu, s nimiž se setkal na své cestě kráterem Von Kármán. Byly mezi nimi zvláštní kusy nataveného skla nebo materiál, který možná pochází z měsíčního pláště. Až VNIS „pomezní kámen“ prostuduje, mělo být jasněji o jeho původu.

TIP: Zvláštní nález: Nefritový králík objevil na Měsíci neznámou barevnou substanci

Odborníci, jako například Dan Moriarty z centra NASA, se na základě dostupných indicií domnívají, že „pomezní kámen“ je geologicky mladý, a že se na svém současném místě objevil teprve nedávno. Podle Moriartyho odhadů kámen pochází z některého blízkého kráteru, odkud přilétl při dopadu tělesa, které ten kráter vytvořilo. Lander a rover mise Čchang-e 4 již dávno překonaly plánovanou životnost 90 pozemských dní. Rover od svého nasazení 3. ledna 2019 urazil vzdálenost 628 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Čínská národní vesmírná agentura (CNSA CC BY 4.0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907