Císař Nero a Poppaea Sabina: Krutá žena nejkrutějšího vladaře

Císař Nero by se mohl bez potíží ucházet o post jednoho z nejhorších a nejkrutějších vladařů Říma. Kdo by v takovém muži mohl nalézt zalíbení? Přece žena, která prahne po moci!

15.07.2021 - Radomír DohnalCísař Nero by se mohl bez potíží ucházet o post jednoho z nejhorších a nejkrutějších vladařů Říma, a to přesto, že konkurence je opravdu vysoká. Neštítil se prakticky ničeho, a jeho sklony k extravaganci se promítaly i do rafinovaných trestů, kterými častoval své oponenty. Zatímco oblíbeným nástrojem jeho předchůdců byly politické vraždy, on pozvedl svou moc na vyšší úroveň, a odsuzoval je k sebevraždám. Nejspíš proto, aby si nešpinil ruce.

Psychopat, který neznal soucit

Postupně se zbavil své vlastní matky, první manželky, adoptivního syna i svého vychovatele. Když se k tomu připočte pár krvavě potlačených povstání (v Británii či Judeji), několik válek, jeho krutost a nenasytnost, stejně jako paranoidní sklony, je tu tyran téměř učebnicový. Kdo by v takovém muži mohl nalézt zalíbení? Přece žena, která prahne po moci!

Jmenovala se Poppaea Sabina mladší, a byla už dvakrát vdaná. Ale začít si hned s šíleným císařem? Toto setkání pravděpodobně zprostředkoval její druhý muž, který si tak chtěl pojistit vstřícnou pozici u trůnu. Měl štěstí – místo popravy za tento čin skončil jen ve vyhnanství. Ne tak prohnaná Poppaea. Podařilo se jí přesvědčit Nera, že mu jeho současná právoplatná manželka usiluje o život, a záhy měla cestu do jeho postele volnou. Řím si měl hned o čem povídat, nechvalně proslulá dvojka v čele říše je vždy vděčné téma.

Razantní konec podivné lásky

Jak daleko uměla zajít tato po moci šílená žena po boku neméně šíleného císaře? Doslova kamkoliv. I proto se o eskapádách panovníka a jeho překrásné milenky hovořilo jen šeptem. I stěny mají uši, a pomsta za nevhodné poznámky bývala smrtící. Přetrvalo to i poté, co se oficiálně stala jeho manželkou.

Poppaea, která doslova žila dvorskými intrikami, byla sama ideálním terčem pomluv. Hlavu předešlé císařovny Octavie si prý nechala naservírovat na stříbrném podnose! To aby viděla, že od ní má opravdu pokoj. Také se koupala v mléce oslic, aby měla hladkou pleť. A proto ji na cestách muselo následovat jejich pětisethlavé stádo!

TIP: Řím v zajetí plamenů: Zapálil legendární město skutečně císař Nero?

Ohňostroj marnivosti a násilí musel jednou vyhasnout. Poppaea Sabina totiž přecenila svou vlastní sílu. Myslela si, že má Nera v hrsti, protože s ním čekala dítě. Ale Nero slyšel velmi nerad, že by nad ním měl někdo mít vrch. Ve vzteku kopl svou manželku do břicha. Následkem velké rány ztratila nejen své nenarozené dítě, ale i život. V římských ulicích se samozřejmě okamžitě roznesly spekulace, že císař svou paní otrávil…


Další články v sekci