Císař Nero a Poppaea Sabina: Krutá žena nejkrutějšího vladaře

15.07.2021 - Radomír Dohnal

Císař Nero by se mohl bez potíží ucházet o post jednoho z nejhorších a nejkrutějších vladařů Říma. Kdo by v takovém muži mohl nalézt zalíbení? Přece žena, která prahne po moci!

<p>Napadení vlastní těhotné manželky se jiným Nerovým excesům ani nevymykalo… Byla bezohledná, cílevědomá a krutá jako její císař sám…</p>

Napadení vlastní těhotné manželky se jiným Nerovým excesům ani nevymykalo… Byla bezohledná, cílevědomá a krutá jako její císař sám…


Reklama

Císař Nero by se mohl bez potíží ucházet o post jednoho z nejhorších a nejkrutějších vladařů Říma, a to přesto, že konkurence je opravdu vysoká. Neštítil se prakticky ničeho, a jeho sklony k extravaganci se promítaly i do rafinovaných trestů, kterými častoval své oponenty. Zatímco oblíbeným nástrojem jeho předchůdců byly politické vraždy, on pozvedl svou moc na vyšší úroveň, a odsuzoval je k sebevraždám. Nejspíš proto, aby si nešpinil ruce.

Psychopat, který neznal soucit

Postupně se zbavil své vlastní matky, první manželky, adoptivního syna i svého vychovatele. Když se k tomu připočte pár krvavě potlačených povstání (v Británii či Judeji), několik válek, jeho krutost a nenasytnost, stejně jako paranoidní sklony, je tu tyran téměř učebnicový. Kdo by v takovém muži mohl nalézt zalíbení? Přece žena, která prahne po moci!

Jmenovala se Poppaea Sabina mladší, a byla už dvakrát vdaná. Ale začít si hned s šíleným císařem? Toto setkání pravděpodobně zprostředkoval její druhý muž, který si tak chtěl pojistit vstřícnou pozici u trůnu. Měl štěstí – místo popravy za tento čin skončil jen ve vyhnanství. Ne tak prohnaná Poppaea. Podařilo se jí přesvědčit Nera, že mu jeho současná právoplatná manželka usiluje o život, a záhy měla cestu do jeho postele volnou. Řím si měl hned o čem povídat, nechvalně proslulá dvojka v čele říše je vždy vděčné téma.

Razantní konec podivné lásky

Jak daleko uměla zajít tato po moci šílená žena po boku neméně šíleného císaře? Doslova kamkoliv. I proto se o eskapádách panovníka a jeho překrásné milenky hovořilo jen šeptem. I stěny mají uši, a pomsta za nevhodné poznámky bývala smrtící. Přetrvalo to i poté, co se oficiálně stala jeho manželkou.

Poppaea, která doslova žila dvorskými intrikami, byla sama ideálním terčem pomluv. Hlavu předešlé císařovny Octavie si prý nechala naservírovat na stříbrném podnose! To aby viděla, že od ní má opravdu pokoj. Také se koupala v mléce oslic, aby měla hladkou pleť. A proto ji na cestách muselo následovat jejich pětisethlavé stádo!

TIP: Řím v zajetí plamenů: Zapálil legendární město skutečně císař Nero?

Ohňostroj marnivosti a násilí musel jednou vyhasnout. Poppaea Sabina totiž přecenila svou vlastní sílu. Myslela si, že má Nera v hrsti, protože s ním čekala dítě. Ale Nero slyšel velmi nerad, že by nad ním měl někdo mít vrch. Ve vzteku kopl svou manželku do břicha. Následkem velké rány ztratila nejen své nenarozené dítě, ale i život. V římských ulicích se samozřejmě okamžitě roznesly spekulace, že císař svou paní otrávil…

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907