Periklés a Aspasia: Pikantní vztah aténského politika se sprostou poběhlicí

08.07.2021 - Radomír Dohnal

Když se do sebe dva lidé skutečně zamilují, většinou je příliš nezajímá, co si o jejich lásce myslí ostatní. Jenže někdy soukromý románek dosáhne nejen do místního tisku, ale probírá jej celá říše, ne-li celý kontinent!


Reklama

Kolem roku 450 př. n. l. v Aténách žádné noviny typu dnešního bulváru nevycházely. Ale kdyby, o čem by se psalo? Tématem doby byly nepochybně ceny obilí a olivového oleje, výhružné postoje Sparty, velká politika… A z domácích zpráv? Těm by bezpochyby vládl pikantní vztah nejváženějšího aténského politika se sprostou poběhlicí 

Intelektuálka, kterou prostý lid nechválí

Koneckonců se téma Perikla a Aspásie drželo v kurzu dobrých dvacet let. Všem přišel takový svazek do krajnosti nevhodný a nerovný, ovšem kromě obou zamilovaných, kteří si spolu výtečně rozuměli. Nebylo přitom ani jasné, kde se demokratický státník a významný stratég městské politiky s lehkou ženštinou seznámil. Ale že pro sebe mají slabost a že ona je tou „osobou v pozadí“ za jeho mnohými činy, je brzy jasné všem.

Periklés byl slavným a známým athénským vojevůdcem a politikem. O Aspásii se ví jen to, že pocházela z Milétu a měla vynikající vzdělání. A že se rozhodně nechovala jako jiné athénské ženy. Provozovala vlastní veřejný dům a sama byla takzvanou hetérou – luxusní společnicí, která kromě tělesných uspokojení mohla nabídnout i intelektuální rozpravu a elegantní vystupování na úrovni. Zejména excelovala ve filosofických disputacích. Mimo učenou společnost však hleděli prostí lidé na tuto profesionální „prostitutku“ s krajním despektem. I proto, že spoustu času trávila jen s Periklem, a zcela očividně ovlivňovala jeho četná státnická rozhodnutí. Stávala se tak často hromosvodem lidové nespokojenosti…

Za vším hledej ženu!

Proč Atény vedly válku se Samosem? Aha, Samos totiž zaútočil na Aspásiin rodný Milétos! A proč Atény uvalily embargo na zboží z přístavu v Megaře? Neunesli náhodou nedávno Megařané nevěstky z Aspásiina nevěstince? A proč vážený soudní dvůr řeší komické výstřelky jakéhosi zkrachovalého poety Hermippuse? Nedělal si on legraci z Aspásie? Dělal!

TIP: Zavražděn vlastní ženou: Obětování dcery stálo krále Agamenóna život

Celý Peloponés tak tuší, že politika Atén se otáčí tak, jak potřebuje a chce Periklova milenka. Možná jsou to jen povídačky a souhra náhod. Možná Atéňanům jen vadí nezávislá a inteligentní žena v blízkosti jejich vládce. Kvůli čirému intelektuálnímu přátelství by se ale Perikles určitě nerozešel se svou první ženou! Aspásia se skutečně ukázala jako obratná dáma. Po Periklově smrti se obratem uchýlila do náruče dalšího vlivného Athéňana a ve své kariéře celému městu navzdory pokračovala až do smrti…

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907