Periklés a Aspasia: Pikantní vztah aténského politika se sprostou poběhlicí

08.07.2021 - Radomír Dohnal

Když se do sebe dva lidé skutečně zamilují, většinou je příliš nezajímá, co si o jejich lásce myslí ostatní. Jenže někdy soukromý románek dosáhne nejen do místního tisku, ale probírá jej celá říše, ne-li celý kontinent!


Reklama

Kolem roku 450 př. n. l. v Aténách žádné noviny typu dnešního bulváru nevycházely. Ale kdyby, o čem by se psalo? Tématem doby byly nepochybně ceny obilí a olivového oleje, výhružné postoje Sparty, velká politika… A z domácích zpráv? Těm by bezpochyby vládl pikantní vztah nejváženějšího aténského politika se sprostou poběhlicí 

Intelektuálka, kterou prostý lid nechválí

Koneckonců se téma Perikla a Aspásie drželo v kurzu dobrých dvacet let. Všem přišel takový svazek do krajnosti nevhodný a nerovný, ovšem kromě obou zamilovaných, kteří si spolu výtečně rozuměli. Nebylo přitom ani jasné, kde se demokratický státník a významný stratég městské politiky s lehkou ženštinou seznámil. Ale že pro sebe mají slabost a že ona je tou „osobou v pozadí“ za jeho mnohými činy, je brzy jasné všem.

Periklés byl slavným a známým athénským vojevůdcem a politikem. O Aspásii se ví jen to, že pocházela z Milétu a měla vynikající vzdělání. A že se rozhodně nechovala jako jiné athénské ženy. Provozovala vlastní veřejný dům a sama byla takzvanou hetérou – luxusní společnicí, která kromě tělesných uspokojení mohla nabídnout i intelektuální rozpravu a elegantní vystupování na úrovni. Zejména excelovala ve filosofických disputacích. Mimo učenou společnost však hleděli prostí lidé na tuto profesionální „prostitutku“ s krajním despektem. I proto, že spoustu času trávila jen s Periklem, a zcela očividně ovlivňovala jeho četná státnická rozhodnutí. Stávala se tak často hromosvodem lidové nespokojenosti…

Za vším hledej ženu!

Proč Atény vedly válku se Samosem? Aha, Samos totiž zaútočil na Aspásiin rodný Milétos! A proč Atény uvalily embargo na zboží z přístavu v Megaře? Neunesli náhodou nedávno Megařané nevěstky z Aspásiina nevěstince? A proč vážený soudní dvůr řeší komické výstřelky jakéhosi zkrachovalého poety Hermippuse? Nedělal si on legraci z Aspásie? Dělal!

TIP: Zavražděn vlastní ženou: Obětování dcery stálo krále Agamenóna život

Celý Peloponés tak tuší, že politika Atén se otáčí tak, jak potřebuje a chce Periklova milenka. Možná jsou to jen povídačky a souhra náhod. Možná Atéňanům jen vadí nezávislá a inteligentní žena v blízkosti jejich vládce. Kvůli čirému intelektuálnímu přátelství by se ale Perikles určitě nerozešel se svou první ženou! Aspásia se skutečně ukázala jako obratná dáma. Po Periklově smrti se obratem uchýlila do náruče dalšího vlivného Athéňana a ve své kariéře celému městu navzdory pokračovala až do smrti…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907