Číst knihy se rozhodně vyplatí: Děti, které pravidelně čtou, lépe zvládají školu

03.03.2020 - Stanislav Mihulka

Podle nového výzkumu má pravidelné čtení knih těsnou souvislost s úspěchem ve škole. Měl by to vědět každý rodič


Reklama

Často slýcháváme, že čtení je v mnoha ohledech prospěšné. Španělští a američtí vědci si dali tu práci, a tato obecná prohlášení potvrdili rozsáhlým výzkumem na školácích. Do své studie zahrnuli více než 43 tisíc žáků ve věku 10 a 11 let, které pak opětovně zkoumali o tři roky později.

Výsledky výzkumu přesvědčivě ukázaly, že číst knihy skutečně má smysl. Školáci, kteří si denně čtou kvalitní knihy, mají zřetelně lepší výsledky ve školních testech. Tyto děti mají oproti ostatním testy lepší natolik, jako kdyby byli ve studiu na druhém stupni základní školy napřed o 3 měsíce.

TIP: Výzkum potvrzuje: Pozdější začátek vyučování zlepšuje docházku a výsledky

Zdá se, že takový vliv mají na děti pouze knihy. Když si děti denně čtou noviny, časopisy anebo komiksy, na jejich školní výsledky to podle vědců nemá prakticky žádný vliv. Četba krátkým příběhů pozitivní vliv má, ale jen okrajový. Vědci na základě těchto zjištění doporučují, aby školáci věnovali svůj cenný čas a chuť především četbě knih. Závěry studie budou jistě zajímavé i pro rodiče, učitele a politiky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907