Co dělala NASA během odstavení vlády? Bojovala proti hackerům!

05.02.2019 - Stanislav Mihulka

Vedle vesmírných výzev musí NASA čelit i těm pozemským. Například kyberútokům…

<p>Šéf NASA Jim Bridenstine na projevu po ukončení odstavení vlády.</p>

Šéf NASA Jim Bridenstine na projevu po ukončení odstavení vlády.


Reklama

Když loni 22. prosince ve Spojených státech začalo Trumpovo odstavení vlády, většinu zaměstnanců NASA čekala nucená dovolená, problémy s výplatami a do jisté míry i zastavení vesmírné vědy a vývoje technologií. To ale ještě nebylo všechno, s čím se vesmírná agentura musela vyrovnávat.

Během rekordní 35denní přestávky ve fungování americké vlády byla ohrožena kybernetická bezpečnost NASA. Jak prohlásil šéf NASA Jim Bridenstine, právě NASA je jednou z vládních agentur, které jsou nejvíce napadány hackery a kyberzločinci. Má to samozřejmě své důvody.

Neustálé ohrožení na síti

Podle Bridenstineho jsou ve světě vlády i organizace, které se skutečně velice zajímají o to, co NASA dělá. V dnešní době rozhodují technologie a NASA vzhledem ke svému zaměření vyvíjí unikátní a velmi pokročilé technologie, které mohou mít velmi překvapivé využití i v každodenním životě.

TIP: Vesmírná mise u vás doma: 15 vynálezů NASA, které používáme každý den

95 procent zaměstnanců NASA bylo během odstavení vlády na „dovolené“. Lidé z centra NASA pro bezpečnostní operace SOC (Security Operations Center) ale zůstali v práci a dál bojovali s kyberútoky. SOC je součástí kalifornského výzkumného střediska NASA Ames Research Center a funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Během odstavení vlády se bránili zhruba jednomu útoku nebo ohrožení bezpečnosti denně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Bill Ingalls/NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907